TCSC ile sabit seri kompanzasyon sistemlerinin EMTDLIPSCAD programı kullanılarak karşılaştırılması
Comparison of TCSC with fixed serier compensation systems in transient sitvations by using emtocipscap program
- Tez No: 104210
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DAĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
TCSC İLE SABİT SERİ KOMPANZASYON SİSTEMLERİNİN EMTDC/PSCAD PROGRAMI KULLANILARAK GEÇİCİ DURUMLARDA KARŞILAŞTnULMASI ÖZET Bu çalışmada, tristör kontrollü seri kompanzasyon (TCSC) sistemleri ile sabit seri kompanzasyon sistemlerinin geçici durumlarda güç sistemine etkilerinin Emtdc/Pscad programı kullanılarak şematik olarak karşılaştırılması yapılmıştır. Tristör kontrollü seri kompanzasyon ile sabit seri kompanzasyon sistemlerinin karşılaştırılabilmesi için geçici durum anma kadar kompanzasyon sistemlerinin kapasitif reaktanslan eşit tutulmuş, geçici durumdan sonra etkileri incelenmiştir. Geçici durum anına kadar her iki sistemin reaktanslannı birbirine eşit tutmak için tristörlere sabit tetikleme açısı uygulanmış, geçici durum anından sonra tristör kontrolü devreye girmiştir. Tezin birinci bölümünde paralel ve seri bağlı kapasitelerle yapılan reaktif kompanzasyonun tanımı yapılmıştır. İkinci ve 3. bölümde sırasıyla seri kompanzasyonun başlıca yararlan ve sakıncaları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde tristör kontrollü seri kompanzasyon sisteminin bağlantı biçimleri, üstünlükleri ve kontrolü anlatılmıştır. Beşinci bölümde geçici durum benzetişimleri, 6. bölümde ise sürekli durum benzetişimi açıklanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, sürekli durumda TCSC ve sabit seri kompanzasyon sistemlerinin özdeş olduğu kabul edilebilir. Ancak, geçici durumda TCSC'nin önemli üstünlükleri olduğu anlaşılmıştır. TCSC'nin bu üstünlükleri; SSR etkisinin azaltması, güç salınımlarının söndürmesi ve geçici kararlılık sınırını artırmasıdır. xı
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF TCSC WITH FIXED SERIES COMPENSATION SYSTEMS IN TRANSIENT SITUATIONS BY USING EMTDC/PSCAD PROGRAM SUMMARY In this study, thyristor controlled series compensation (TCSC) and fixed series compensation are compared in transient situations schematically by using Emtdc/Pscad program. In order to accomplish the comparison of TCSC with series compensation, reactances of compensation systems are kept equal till transient event, after the transient event, the effects of them are investigated. Fixed firing angle is gated to thyristors to keep reactances of systems equal, after the transient event control of thyristor became active. In the first section of the thesis, reactive compensation made by paralel and series capacitors is introduced. In the second and third sections, respectively, main benefits and bad effects of series compensation are explained. In the fourth section, circuit diagram, advantages and control of TCSC are explained. In the fifth section, simulations of transient situations, in the sixth section simulations of steady state, are explained. In conclusion, TCSC and fixed series compensation systems are equivalent in steady state. But, in the transient situations, it is understood that TCSC has important advantages to fixed series compensation systems. The advantages of TCSC are damping of SSR effects, damping of power oscillations, and enhancement of transient stability limit. xu