ÇBAG tabanlı rüzgar çiftliğinde TCSC ile alt-senkron rezonans durumlarının incelenmesi
Investigation of sub-synchronous resonance conditions in dfig-based wind turbines using TCSC
  1. Tez No: 988440
  2. Yazar: BETÜL PEKDEMİR SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KENAN DÖŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yenilenebilir enerjinin hızla yaygınlaşması enerji sektöründe köklü bir dönüşümü beraberinde getirmiştir. Bu dönüşümde rüzgâr enerjisi en hızlı büyüyen kaynaklardan biri hâline gelmiştir. Çift Beslemeli Asenkron Generatör (ÇBAG) değişken rüzgâr hızlarında yüksek verim ve güç kontrolü sağlayarak büyük ölçekli uygulamalarda kullanılmaktadır. Ek olarak güç sisteminin iletim kapasitesini artırmak için uygulanan seri kapasite, generatör ile şebeke arasındaki etkileşimde salınımların büyümesine yol açarak Alt-Senkron Rezonans (SSR) sorunu ortaya çıkarmaktadır. Bu tez çalışmasında benzetim çalışması olarak MATLAB/SIMULINK programı kullanılmıştır. Öncelikle sistemde kontrol modelleri bulunmadığı durumdaki SSR etkileri incelenmiştir. Sonraki aşamalarda ÇBAG tabanlı rüzgâr çiftliğinde SSR olgusu Tristör Kontrollü Seri Kompansatörün (TCSC) kullanılarak incelenmiştir. Sistem farklı rüzgâr seri kompanzasyon oranları altında çalıştırılmış; aktif güç, reaktif güç, DC-bara gerilimi ve rotor hızının değerleri detaylı olarak incelenmiştir. Son olarak bu tez çalışmasında TCSC'de Oransal Integral (PI) denetleyici yerine bulanık mantık tabanlı denetleyici kullanılarak sistemdeki parametrelerde kararlılık durumları ve salınım sönümlemeleri ele alınmıştır. BM'nin TCSC'de kullanılması ile SSR salınımlarının belirgin biçimde sönümlendiği ve sistem kararlılığını iyileştirdiğini göstermiştir. Sonuç olarak, yapılan analizlerle şebekeye bağlı ÇBAG'da SSR durumlarında sistemin kısa süre içerisinde kararlı hale geldiği ve oluşan salınımların kısa zamanda sönümlendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of renewable energy has brought a profound transformation to the energy sector, with wind power emerging as one of the fastest-developing technologies. Doubly-Fed Induction Generators (DFIGs) are widely used in large-scale wind applications due to their high efficiency and controllability under variable wind speeds. However, series compensation applied to enhance transmission capacity may induce sub-synchronous oscillations in the generator-grid interaction, leading to Sub-Synchronous Resonance (SSR).In this thesis, MATLAB/Simulink was employed to conduct comprehensive simulations. The SSR phenomenon was first analyzed without any supplementary control, and subsequently with a Thyristor-Controlled Series Capacitor (TCSC) integrated into the DFIG-based wind farm. The system's response—active and reactive power, DC-link voltage, and rotor speed—was examined under various wind speeds and compensation levels.Finally, a fuzzy logic-based controller replaced the conventional Proportional-Integral (PI) controller within the TCSC structure. Results show that the fuzzy controller effectively damps SSR oscillations and enhances overall system stability. The analysis confirms that the grid-connected DFIG system achieves rapid stabilization, with oscillations efficiently suppressed in a short period.