Yenidoğanlarda en uygun endotrakeal tüp derinliğini belirlemede üç farklı yöntemin karşılaştırılması
Comparison of three different methods to determine the optimal endotracheal tube depth in neonates
- Tez No: 878196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yenidoğanlarda En Uygun Endotrakeal Tüp Derinliğini Belirlemede Üç Farklı Yöntemin Karşılaştırılması Amaç: Yenidoğan bebekler entübe edilirken entotrakeal tüp (ETT) ucunun trakeanın ortasına“uygun pozisyonda”yerleştirilmesi ventilasyonun her iki akciğere eşit şekilde dağılmasını sağlarken istenmeyen komplikasyonların da önüne geçilmiş olur. Bu nedenle ETT derinliğinin (ETT'nin dudak kenarına sabitleme mesafesi) entübasyon öncesi belirlenmesi önem arz etmektedir. Biz bu çalışmada preterm ve term yenidoğanlarda tahmini ETT derinliğini belirlemede nazal septum-tragus mesafesi (NTM), vücut ağırlığı ve gebelik haftasının kullanıldığı üç farklı metodu karşılaştırarak en uygun yöntemi bulmayı amaçladık. Yöntem: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Ünitesi'nde Eylül 2022 - Aralık 2023 tarihleri arasında yürütülen bu prospektif çalışmaya yaşamın ilk 28 gününde entübasyon ihtiyacı olan 22-41 hafta arasındaki bebekler dahil edildi. ETT'nin“uygun pozisyonda”yerleşimi ETT ucunun direkt grafide T1 üst sınırı ile T2 alt sınırı arasında yerleşimi olarak tanımlandı. Hastalar tahmini ETT derinliğini belirlemede kullanılan yöntemlere göre NTM grubu, vücut ağırlığı grubu ve gebelik haftası grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. NTM grubunda
Özet (Çeviri)
Comparison of Three Different Methods to Determine the Optimal Depth of Endotracheal Tube in Newborns Objective: When clinicians intubate newborns, they aim to place the endotracheal tube (ETT) tip in the mid-trachea to allow equal distribution of ventilation to both lungs and prevent undesirable complications. For this reason, it is important to determine the estimated depth of ETT (fixation distance of tip of ETT to the lip) before intubation. In this study, we aimed to find the most reliable method in determining estimated ETT depth in preterm and term neonates by comparing three different methods (nasal septum-tragus length [NTL], body weight and gestational age). Methods: Neonates who required intubation within the first 28 days of life and whose gestational age was 22-41 weeks were included in this prospective study. The study was conducted at Muğla Training and Research Hospital, Neonatal Intensive Care Unit between September 2022 and December 2023. The“proper position”was defined as an ETT tip between the upper border of the first thoracic vertebra (T1) and the lower border of the second thoracic vertebra (T2) on a chest X-ray. The patients were divided into three groups: NTL group, body weight group and corrected gestational age group, based on the methods used to determine the estimated ETT depth.“NTL+1 cm”for infants