34. gebelik haftası ve altında doğan respiratuar distres sendromlu preterm bebeklere minimal invaziv veya invaziv yöntemler ile surfaktan uygulamasının karşılaştırılması
Comprehension of administration surfactant minimal invasive or invasive methods in preterm infants with respiratory distress syndrome SHO were born 34 weeks of gestation or less
  1. Tez No: 440153
  2. Yazar: NEŞET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bu çalışmada respiratuar distres sendromu nedeniyle surfaktan tedavisi alması gereken preterm bebeklerde, invaziv (entübasyon tüpü) ve minimal invaziv (ince kateter) yöntemlerle surfaktan uygulamasını karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Mart 2015 ile Haziran 2016 arasında, hastanemiz yenidoğan yoğunbakım servisinde yatan; doğum haftası 34. Gebelik haftası ve/veya altında ve surfaktan verilmesi gereken bebekler çalışmaya alındı. Majör konjenital anomalisi olanlar, solunum sıkıntısı olmayan 28 haftadan büyük bebekler çalışma dışı bırakıldı. Sürfaktan; oksijen saturasyonunu % 90-95 arasında tutmak için gerekli FiO2'nin % 35'in üstünde olması, akciğer grafisinde respiratuar distres sendromu bulguları veya hastanın belirgin çekilmelerinin olması hallerinde hastanemiz eczanesinde bulunan poractant alfa 200 mg/kg/doz şeklinde invaziv ve minimal invaziv yöntemlerle verildi. Solunum desteği ihtiyacı olan 60 hasta randomize edilerek 30'ar olguluk endotrakeal tüp grubu ve kateter grubu olarak iki grup oluşturuldu. Bulgular: Surfaktan verilişi sırasında ETT gurubunda hastaların % 90'ınde komplikasyon gözlenmezken, kateter gurubunda hastaların % 26,7'sinde desatürasyon izlendi (p=0,019). Endotrakeal tüp gurubunda, gebelik haftası ve doğum ağırlığı kateter grubuna göre düşüktü. RDS derecesi açısından her iki grupta da düzelme mevcutken, gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to compare invasive (intubation tube) and minimal invasive (thin catheter) methods in preterm babies who need to be treated with the surfactant for respiratory distress syndrome. Material and method: Surfactant administered babies who are ≤34 weeks gestation and admitted to the newborn intensive care unit in our hospital between March 2015 and June 2016 were included in study. Babies who have congenital anomalies and babies who don't have respiratory distress were excluded from the study. Surfactant administered as proctant alpha 200 mg/kg/dose invasive or noninvasive from our hospital pharmacy in events of FiO2 higher than %35, which is required to keep the oxygen saturation between 90-95%, respiratory distress syndrome symptoms in the chest x-ray or intercostal retractions. 60 patients who require respiratory support are divided into two 30 patient groups: endotrachial tube group and cathether group. Findings: During surfactant administration, there were no complications in 90% of ETT group, whereas 26,7% of catheter group had desaturation (p=0,019). Gestational age and birth weight were lower in endotracheal tube group compared to catheter group. Both of the groups were recovering from RDS and there was no difference between groups for it.