Tekelti dağı (Tuzluca\Iğdır) vejetesyonu
Vegetation of Tekelti̇ mountain (Tuzluca/Iğdir)
- Tez No: 1005814
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZAFER TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Iğdır ili Tuzluca ilçesinde bulunan Tekelti Dağının vejetasyon yapısını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanında 2023-2025 yılları arasında Braun-Blanquet metoduna uygun olarak kaydedilmiş olan 90 örneklik alandan (Quadrat) toplanan bitki örenkleri değerlendirilmiştir. Taplolarda örnek alanlarda kaydedilen taksonların geçerli ve güncel isimleri kullanılmıştır. Tekelti Dağından bir orman ve sekiz step olmak üzere toplam dokuz bitki birliği tanımlanmıştır. Tanımlanan bitki birliklerinin tamamı bilim dünyası için yenidir. Braun-Blanquet metoduna göre tespiti yapılan birlikler ve bu birliklerin bağlı oldukları üst kategoriler şu şekildedir:
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the vegetation structure of Tekelti Mountain located in Iğdır and Tuzluca districts. Plant samples collected from 90 sample plots (Quadrat) recorded in accordance with the Braun-Blanquet method between 2023 and 2025 in the research area were evaluated. Valid and current names of taxa recorded in the sample areas were used in the tables. A total of nine plant communities were identified from Mount Tekelti, including one forest and eight steppes. All of the identified plant communities are new to the scientific world. The associations identified according to the Braun-Blanquet method and their higher-level categories are as follows