Bayramiç (Çanakkale) güneyinde Kazdağ masifi ve karakaya kompleksi arasındaki jeolojik ilişkiler
Geological relationship between the Kazdağ massif and the Karakaya komplex at the South of Bayramiç (Çanakkale)
- Tez No: 29883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
i ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAYRAMİÇ (ÇANAKKALE) GÜNEYİNDE KAZDAG MASİFİ VE KAJRAKAYA KOMPLEKSi ARASINDAKİ JEOLOJİK iLiŞKiLER ilhan BETTEMİR Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Okan TEKELi 1993, Sayfa:71 Jüri: Doç.Dr. Okan TEKELi Prof.Dr. Ayhan ERLER Prof.Dr. Baki VAROL Biga Yarımadası'nın güneyinde ki Kazdag Masifi'nin Kuzeybatısında gnayslar, amfibolitler, migmatitler ve mermerler yüzeylemektedir. Kazdag Masifi'nin en yaygın kaya türünü oluşturan gnayslar genellikle foliyasyonlu veya ince - orta bantlı vs gri-açık- gri veya sarımsı renkli olup, yüksek dereceli metamorfizmaya maruz kalmışlardır.Kazdağ Masifi, Metamorfik Seri ve Tektonik Melanj'dan oluşan. Üst Triyas yaşlı Metavolkanik Kompleks tarafından tektonik olarak üzerlenir. Metamorfik Seri yeşilşistler, metakumtaşları, sleyt, kalkşist, mikaşist ve serpantinit bloklarından oluşmaktadır. Tektonik Melanj ise metavolkanitler, Üst Triyas yaşlı rekristalise kireetasları ve radiolarit merceklerinden ibarettir. Çalışma alanının doğu kesimlerinde Kazdağ Masifi ve Metavolkanik Kompleks, Paleosen yaşli Evciler Granodiyoriti tarafından kesilmektedir. Üst Miyosen yaşlı Gölsel Kireçtaşları diskordansla Metavolkanik Kompleksin üzerine gelmektedir. ANAHTAR KELİMELER : Kazdağ Masifi, Metavolkanik Kompleks, Evciler Granodiyoriti, Karakaya kompleksi
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis GEOLOGICAL RELATIONSHIPS BETWEEN THE KAZDAÖ MASSIF AND THE KARAKAYA KOMPLEX AT THE SOUTH OF BAYRAMİÇ (ÇANAKKALE) ilhan BETTEMİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Selence Department ofGeological Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Okan TEKELi 1993, Page:?1 Jury: Assoc.Prof.Dr. Okan TEKELi Prof.Dr. Ayhan ERLER Prof.Dr. Baki VAROL At the northwest of the Kazdağ Massif located in the south of Biga Peninsula, gneisses, amphibolites, migmatites and marbles are exposed. Gneisses as the most common lithology, are generally foliated ör fine to medium banded, grey - light grey ör yellowish coloured and subjected to high grade metamorphism. Kazdag Massif is tectonically overlain by Upper - Triassic Metavolcanic Complex consisting of Metamorphic Seriesand Tectonic Melange. Metamorphic Serie comprises greenschists, metasandstones, slates, calcschists, micaschists and serpentinite blocks and forms the base of the Metavolcanic Complex. Tectonic Melange consists of metavolcanics, Upper Triassic aged recrystallized limestones and radiolarite lenses. In the eastern parts of study area both Kazdag Massif and Metavolcanic Complex were intruded by Paleocene aged Evciler Granodiorite. Upper Miocene aged Lacustrine Limestones unconformably overlie the Metavolcanic Complex. KEY WORDS : Kazdag Massif, Metavolcanic Complex, Evciler Granodiorite, Karakaya Komplex