Çağdaş Türkiye mimarlığında aidiyet sorunu
The Question of allegiance in contemporary Turkish architecture
  1. Tez No: 100582
  2. Yazar: HAKAN T. ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AFİFE BATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÇAĞDAŞ TÜRKİYE MİMARLIĞINDA AİDİYET SORUNU ÖZET Yüzyıl başında, mimarlık alanında yeni bir dünya arayışının, bir“idealin inşasını”hedeflemesi ve salt biçimsel bir arayış olmanın ötesinde insanların yaşam ve düşünce biçimlerine yönelerek, toplumsal bir idealin gerçekleştirilmesi edimi olarak kavranılması modern mimarlık hareketinin temelini oluşturmaktadır. Bu çerçevede bakıldığında, Türk devriminin Erken Cumhuriyet Döneminde ortaya koyduğu“otonom ve seküler”kimlik arayışı, toplumsal bir idealin inşası adına, çağın modern mimarlık hareketiyle önemli paralellikler gösteren dönüştürücü bir içeriğe sahiptir ancak, Türk devriminin otonom ve seküler kimlik arayışı modern görüşün biçimsel ve bilimsel ifadelerini benimsemekle birlikte, batının kapitalist üretim ilişkilerinin beslediği gelişmiş bir burjuva smifindan yoksundur. Türkiye'de erken Cumhuriyet döneminde ortaya konulan mimarlık, toplumsal ve teknolojik dönüşümlerden kaynaklanan, mimarlık disiplininin ontolojik bir sorgulaması olmaktan uzak olup, büyük ölçüde bir“asrileşme projesi”olarak algılanmalıdır. Bu bağlamda, denilebilir ki yüzyıl başında ortaya çıkan modern mimarlığın eskiyi reddeden tavrı, Türk devrim mimarlığı çerçevesinde kolay kabul edilebilir yenilikçi bir imaj ile asrileşme projesine en yatkın grameri sunmuştur. Batının modernite projesini gerçekleştirme yolunda 'antik çağ ideali' ile ilişki kuran bu yöneliminin biçimleri ile sivil mimarlık verilerinin kaynaklık ettiği geleneksel biçimler arasında kendi 'toplumsal idealini' ifade etmek için bir seçim yapma durumunda kalan Türk mimarlığı kanımızca, bir aidiyet bunalımı yaşamaktadır. Günümüzde de varlığını sürdüren, Türkiye mimarlığının bu ikileminin temelinde, kanımızca, uluslararası eğilimlerin belirlediği modern tavınn çağın ruhu bağlanımda ortaya çıkan kentsel gereksinimlerle örtüşüklüğü ve uyumu ile sivil mimarlık verilerinin kaynaklık ettiği geleneksel yönelimlerin ortaya koyduğu Türk mekan kültürünün kollektif bellekteki güçlü etkilerinin çatışmasından doğan kimlik bunalımı bulunmaktadır. Bu çerçevede, bu çalışmanın amacı; Çağdaş Türkiye Mimarlığında 'aidiyet sorunu'nun temel karşıtlığı olan modern/evrensel-geleneksel/yerel çatışmasını daha ilk filizlendiği erken cumhuriyet mimarlığı sürecinde, dönemin iki önemli mimarının - Sedad Hakkı Eldem ve Seyfi Arkan - yapıtları ve söylemleri çerçevesinde incelemek ve aidiyet sorununu bu dönemin ortaya koyduğu veriler ışığında değerlendirmektir. -VI'
Özet (Çeviri)
THE QUESTION OF ALLEGIANCE IN CONTEMPORARY TURKISH ARCHITECTURE SUMMARY The search for a new world in the field of architecture, in the beginning of the century, is to understand it as the realization of a communal İdeal by targeting the construction of an ideal through comprehension of the way of living and thinking of people, instead of referring to ancient periods. The search for an autonomous and secular identity during the early Republican period of the Turkish revolution, for the sake of constructing the communal ideal, has a convertible content that shows parallelism with the modern architectural movement. Although, the search for an autonomous and secular identity by the Turkish revolution finds the scientific and formal expressions of the modern view appropriate, it lacks the bourgeois class that is created and fed by the capitalist productions relations. In this sense, the architecture of modern Turkey is far away from an ontological questioning of the architectural discipline which is caused by the communal and technologic transformations, but İt is rather to be comprehended mainly as a modernization project. The refusing attitude of the modern architecture of the early twentieth century has introduced the most appropriate grammar to the modernization project with a readily acceptable innovative image within the frame of the modern Turkish architecture. The revolutionary Turkish architecture, intending to use inclinations of the antique ideals on the way of fulfillment of the modernity project of the west, for expressing its communal ideals, is now living a pertainment distress. - vıı-In the first chapter, the introduction part, comprises the general definitions and aspects of the thesis which tells about; the search for an autonomous and secular identity during the early Republican period of the Turkish revolution, for the sake of constructing the communal ideal, has a convertible content that shows parallelism with the modern architectural movement. Chapter two is about the question of allegiance concept in the light of theories related to human being and in this chapter different aspects of human being is analyzed in three units: 1. Definition of Human Being by the Contemporary Ontology 2. Unity of the Humankind - Differences : Identity 3. Collective Identity And the Allegiance Phenomena Collective identity is related to knowledge and perception of a human group It is the knowledge and pertainment perception that the group carries a singularity and has peculiarities of its own. Within this context, besides factors such as language, culture, religion, history, area of living and income, memory of the group arises as the main factor that defines the collective identity collective memory, as the total of all conscious or unconscious memories that was gained by a group through lived and owned experiments, defines the group s past, the ongoing and what the group does about its past. Chapter three is about the Turkish Revolution's Identity Search In The Early Republican Period in the perspective of concept formation for Nation idea and the identity search of the Turkish Revolution as autonomy Chapter four, comprises the question of allegiance in Contemporary Turkish Architecture in the perspective of Early Republican Period with a general outlook to the architecture of early republican period and puts the question as a modern- traditional dispute. By this way, analyses the question of allegiance in the dispute of - vnitwo architects' - Seyfi Arkan and Sedad Hakkı Eldem - works and concepts of architecture picl. Seyfi Arkan is first on the left and Sedad Hakkı Eldem is the last on the right in 1950's In the early republican period, the concept formation about nation in the frame of search for its identity, the content of identity search is mainly to fulfill its ideals of its geography and culture. It is emphasized that the ideal essentially is to update the nation to the level of the western world, through usage of its own culture and various abilities within the frame of rights, happiness and goodness. The last chapter five, as a conclusion, describes the causes and the effects of this modern-tradition dispute in the Contemporary Turkish Architecture and analyses the question of allegiance within the perspective of the early Republican Period in 1930's within the perspective of early Republican contemporary architecture of Turkey, the representatives of the modern architectural and traditional civil search is analyzed. Two important personalities, Seyfi Arkan, defender of the former sense, has produced structural solutions. IX-structural solutions. On the other hand, Sedad Hakkı Eldem, is representative of the traditional architectural understanding, in addition to being the theoretician and implementers of this concept. In the light of what has been said by these important architects, the allegiance problem of the contemporary Turkish architecture is discussed. Pic.2. Üçler Apartment, Ayazpaşa - Istanbul, 1934 The question of allegiance is basically related to the identity distress which arises from the disputes between modern attitude defined by international attitudes and the traditional approach based on civil architectural data. $3S pic.3. Taşlık Kahvesijstanbul, 1947 x-As a result, the aim of this work is to analyze the modern/international and traditional/local dispute in the light of what has been said by the respective defenders of this dispute namely Seyri Arkan and Sedad Hakkı Eldem and evaluate the allegiance problem. XI