Piyano eşliğinde kullanılan tekniklerin ve eğitim programlarının, eşliğin müzikteki yeri ve önemi bağlamında karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative analysis of techniques and educational programs used in piano accompaniment within the context of the role and importance of accompaniment in music
- Tez No: 1005833
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP EBRU AYATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
Özet
Piyano eşlikçiliği disiplininin tarihsel gelişimini, icra pratiklerini ve eğitim modellerini Türkiye ve yurt dışındaki örnekler üzerinden karşılaştırmalı bir perspektifle inceleyen bu çalışma, eşlikçilik sanatının salt bir yardımcı rolden ziyade, eserin sanatsal inşasında solist ile eşit sorumluluğa sahip bir iş birliği süreci olduğunu savunarak bu alandaki akademik farkındalığı artırmayı hedeflemektedir. Tez kapsamında yürütülen araştırmalarda öncelikle eşlik anlayışının Barok dönemdeki doğaçlama odaklı basso continuo geleneğinden, Klasik dönemdeki yazılı (obbligato) yapıya ve Romantik dönemde Kuntslied (sanat şarkısı) gibi formların ortaya çıkışıyla birlikte psikolojik derinliği bulunan iş birlikçi (collaborative) bir role evrimi incelenmiş; bu süreç piyanistin rolünün pasif bir destekçiden aktif bir yorumcuya dönüşümünü kanıtlamak amacıyla tarihsel bir temel olarak ele alınmıştır. Çalışmanın bulgularında eşlikçilik sanatının solo piyano icrasından ayrılan teknik ve sanatsal yönleri doküman analizi ve eser incelemeleri yoluyla ortaya konmuştur. Şiir ve müzik arasındaki anlamsal ilişkiyi çözümleyen“vokal koçluk”kavramı ile vokal eşliğinin estetik gereklilikleri Schubert ve Schumann gibi dönemin ileri gelen lied ve şan bestecilerinin eserleri üzerinden örneklendirilmiş, böylece piyanistin metin çözümleme yetkinliğinin icra kalitesine olan doğrudan katkısı vurgulanmıştır. Eşlik eğitiminde yer alması gerektiği öne sürülen deşifre, transpoze ve metin çözümleme gibi ileri düzey yetkinliklerin eşlik icrasındaki kritik rolüne değinilmiştir. Eğitim programları boyutunda ise Türkiye'deki konservatuvar müfredatları ile ABD, İtalya, Almanya, Avusturya ve Birleşik Krallık'taki“İş Birlikçi Piyano”(Collaborative Piano) programları yapısal olarak karşılaştırılmış; bu inceleme yurt dışındaki bağımsız lisansüstü uzmanlaşma modellerinin Türkiye'deki mevcut sistemle kıyaslanarak eksikliklerin saptanmasına hizmet etmiştir. Çalışmanın sonuçları; deşifre, transpoze ve stilistik analiz gibi kritik yetkinliklerin gelişiminin Türkiye'de sistematik bir metodolojiye ihtiyaç duyduğunu göstermekte ve piyano eşlikçiliğinin bağımsız bir lisansüstü disiplin olarak yapılandırılmasının ulusal icra standartlarını yükselteceği önerisini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Examining the historical development, performance practices, and educational models of the piano accompaniment discipline through a comparative perspective of examples from Turkey and abroad, this study aims to increase academic awareness in this field by advocating that the art of accompaniment is a collaborative process with equal responsibility to the soloist in the artistic construction of a work, rather than a mere subsidiary role. In the research conducted within the scope of the thesis, the evolution of the accompaniment concept was first examined from the improvisationoriented basso continuo tradition of the Baroque period to the written (obbligato) structure of the Classical period and into a collaborative role with psychological depth emerging alongside forms such as Kunstlied (art song) in the Romantic period; this process was treated as a historical foundation to prove the transformation of the pianist's role from a passive supporter to an active interpreter. In the findings of the study, the technical and artistic aspects that distinguish the art of accompaniment from solo piano performance were revealed through document analysis and musical score examinations. The concept of“vocal coaching,”which analyzes the semantic relationship between poetry and music, and the aesthetic requirements of vocal accompaniment were exemplified through the works of leading Lied and vocal composers of the period such as Schubert and Schumann, thereby emphasizing the direct contribution of the pianist's textual analysis competence to performance quality. The critical role of advanced competencies that are proposed to be included in accompaniment education, such as sight-reading, transposition, and textual analysis, in accompaniment performance was addressed. In terms of educational programs, conservatory curricula in Turkey and“Collaborative Piano”programs in the USA, Italy, Germany, Austria, and the United Kingdom were structurally compared; this examination served to identify deficiencies by comparing the independent postgraduate specialization models abroad with the current system in Turkey. The results of the study show that the development of critical competencies such as sightreading, transposition, and stylistic analysis requires a systematic methodology in Turkey and offer the suggestion that structuring piano accompaniment as an independent postgraduate discipline will raise national performance standards.