“Milli sinema”ve modernleşme tartışması: Anka Kuşu filmi ve uzman görüşleri analizi
The debate on 'national cinema" and modernization: An analysis of the film Anka Kuşu and expert opinions
  1. Tez No: 1005834
  2. Yazar: FERİDE PELİN İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİHAN AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk sinemasında milli/muhafazakâr sinema anlayışının modernleşme süreciyle ilişkisini Anka Kuşu filmi ve alanında uzman kişilerin görüşleri üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Türk sinema tarihinde ortaya çıkan akımlar, toplumsal, siyasal ve kültürel dönüşümlerle birlikte şekillenmiş; özellikle modernleşme süreci sinemanın estetik ve ideolojik yönelimlerini belirleyen temel dinamiklerden biri olmuştur. Milli sinema, Batı merkezli sinema anlayışlarına karşı yerli, dini ve kültürel değerleri merkeze alan bir sinemasal yaklaşım olarak ortaya çıkmış ve günümüzde muhafazakâr sinema söylemleriyle birlikte yeniden tartışılmaya başlanmıştır. Çalışmanın temel problemi, milli/muhafazakâr sinemanın modernleşme karşısında nasıl bir kimlik ve estetik inşa ettiği ve bu anlayışın günümüz sinemasında geçerliliğini sürdürüp sürdürmediğidir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı temelinde iki aşamalı olarak yürütülmüştür. İlk aşamada Anka Kuşu filmi, Roland Barthes, Ferdinand de Saussure ve Umberto Eco'nun göstergebilimsel yaklaşımları çerçevesinde analiz edilmiş; filmdeki semboller, metaforlar, mekân kullanımı, karakter temsilleri ve anlatı yapısı incelenmiştir. 55 gösterge tespit edilerek anlamlandırma süreçleri çözümlenmiştir. İkinci aşamada ise yönetmen, senarist ve akademisyenlerden oluşan 10 uzmanla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerden elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, Anka Kuşu filminin modernleşme baskısı karşısında bireyin kimlik arayışını, dini ve kültürel değerlerle ilişkilendirerek ele aldığını göstermektedir. Kullanılan semboller ve metaforlar, milli/muhafazakâr sinema estetiğinin yerel kültürel kodlar aracılığıyla evrensel sinema dili içinde yeniden üretildiğini ortaya koymaktadır. Uzman görüşleri ise milli sinemanın yalnızca geçmişte kalmış nostaljik bir akım olmadığını, günümüzde de kimlik, inanç ve modernleşme tartışmalarını sinema üzerinden yeniden üretebilen dinamik bir anlayış olduğunu vurgulamaktadır. Milli sinemanın, Türk sinemasında geçmişle sınırlı bir hareket değil, günümüz sinema dilinde de karşılığı bulunan, değişen ve tartışılmaya devam eden bir sinemasal yaklaşım olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the national/conservative cinema approach in Turkish cinema and the process of modernization through the film Anka Kuşu and the views of experts in the field. Throughout the history of Turkish cinema, various movements have emerged shaped by social, political, and cultural transformations; in particular, the modernization process has been one of the fundamental dynamics determining the aesthetic and ideological orientations of cinema. In this context, national cinema emerged as a cinematic approach centered on local, religious, and cultural values in opposition to Western-centered cinematic understandings, and in recent years it has begun to be re-discussed alongside conservative cinema discourses. The main problem of the study is how national/conservative cinema constructs its identity and aesthetics in the face of modernization and whether this approach continues to maintain its validity in contemporary cinema. The research was conducted in two stages based on a qualitative research approach. In the first stage, the film Anka Kuşu was analyzed within the framework of the semiotic approaches of Roland Barthes, Ferdinand de Saussure, and Umberto Eco; symbols, metaphors, spatial use, character representations, and narrative structure in the film were examined. 55 signs were identified in the film, and their processes of meaning-making were analyzed. In the second stage, the data obtained from semi-structured in-depth interviews conducted with 10 experts consisting of directors, screenwriters, and academics were evaluated using the thematic analysis method. The symbols and metaphors used in the film reveal that the national/conservative cinema aesthetic is reproduced within a universal cinematic language through local cultural codes. Expert opinions emphasize that national cinema is not merely a nostalgic movement confined to the past, but a dynamic approach that continues to reproduce debates on identity, belief, and modernization through cinema today. The study concludes that national cinema is not a movement limited to the past in Turkish cinema, but rather a cinematic approach that has a counterpart in contemporary cinematic language, is evolving, and continues to be debated.