Immersive teknolojiler çağında haber üretimi: Gazeteciler üzerine bir araştırma
News production in the age of immersive technologies: A study on journalists
  1. Tez No: 1005835
  2. Yazar: OĞUZ GÜLLEB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN NARMANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşme ve yeni medya teknolojilerindeki gelişmeler, gazetecilik pratiklerinde önemli dönüşümlere yol açmaktadır. Sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR), karma gerçeklik (MR) ve 360 derece video gibi immersive teknolojiler, haber üretim ve sunum süreçlerinde yeni anlatı ve tanıklık biçimleri ortaya çıkarmaktadır. Bununla birlikte literatürde immersive gazetecilik çalışmaları çoğunlukla izleyici deneyimi, empati ve orada olma hissi gibi kullanıcı etkilerine odaklanmakta, gazetecilerin haber üretim süreçlerinde bu teknolojilerin nasıl bir rol oynadığı ise sınırlı biçimde ele alınmaktadır. Bu araştırma, immersive teknolojilerin gazetecilerin tanıklık pratikleri ve haber söylemi üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel problemi, immersive deneyimin gazetecinin bilgi edinme ve tanıklık etme biçimini değiştirip değiştirmediği ve bu deneyimin haber metinlerinin söylemsel kuruluşunu güvenilirlik, ayrıntı, kanıt sunumu ve etik çerçeve bakımından nasıl etkilediğidir. Araştırmada, eşleştirilmiş desene dayalı karşılaştırmalı nitel metin analizi yöntemi kullanılmaktadır. Çalışma grubunu oluşturan 20 profesyonel gazeteciden, Gazze'deki insani krize dair aynı olguyu önce geleneksel bir basın bültenine dayanarak, ardından konuyla ilgili VR gözlük ile 360 derece video deneyimi yaşayarak haberleştirmeleri istenmektedir. Elde edilen toplam 40 haber metni, John Durham Peters'ın“Tanıklık Kuramı”temelinde,“Değerleme”ile“Kanıtsallık”yaklaşımları çerçevesinde cümle bazında analiz edilmektedir. Araştırma bulguları, immersive deneyimin gazetecilerin olayla kurduğu epistemolojik ilişkiyi değiştirebildiğini ve haber söyleminin kuruluşunda belirgin farklılıklar ortaya çıkarabildiğini göstermektedir. VR/360° deneyimi sonrasında üretilen haber metinlerinde daha yüksek düzeyde ayrıntı, görsel tanıklık referansları ve duyusal betimlemeler bulunduğu, gazetecilerin kendilerini olayın tanığı olarak konumlandırma eğiliminin arttığı gözlemlenmektedir. Bu durum immersive teknolojilerin yalnızca yeni bir sunum formatı değil, aynı zamanda gazetecinin tanıklık rolünü ve haber üretim süreçlerini dönüştürme potansiyeline sahip bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, immersive teknolojilerin gazeteciyi pasif bir bilgi aktarıcısı veya dolaylı bir aracı konumundan çıkarıp, olayı bedensel ve mekânsal olarak deneyimleyen bir“immersive tanık”konumuna taşıdığını ortaya koymaktadır. Ancak bu durum, haberin empatik ve atmosferik yoğunluğunu artırırken, gazeteciliğin ihtiyaç duyduğu genel anlatı bağlamını ve eleştirel mesafeyi zayıflatma potansiyeli de taşımaktadır. Sürükleyici gazetecilik, hakikat arayışını ortadan kaldırmamakta, aksine gazeteciyi yeni etik sorumluluklarla karşı karşıya bırakarak, haber odalarında duygusal yoğunluk ile olgusal bağlam arasında denge kuracak yeni editoryal mekanizmalara ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Digitalisation and developments in new media technologies are leading to significant transformations in journalistic practices. Immersive technologies such as virtual reality (VR), augmented reality (AR), mixed reality (MR) and 360-degree video are giving rise to new forms of narrative and testimony in news production and presentation processes. However, studies on immersive journalism in the literature mostly focus on user effects such as viewer experience, empathy, and the feeling of being there, while the role these technologies play in journalists' news production processes has received only limited scholarly attention. This research aims to examine the impact of immersive technologies on journalists' witnessing practices and news discourse. The central research problem concerns whether immersive experience alters the ways in which journalists acquire information and bear witness to events, and how this experience influences the discursive construction of news texts in terms of reliability, level of detail, presentation of evidence, and ethical framing. The study employs a comparative qualitative text analysis method based on a matched design. Twenty professional journalists, forming the study group, were asked to report on the same event concerning the humanitarian crisis in Gaza, first based on a traditional press release and then after experiencing a 360-degree video using VR glasses related to the topic. A total of 40 news texts were obtained and analysed at the sentence level based on John Durham Peters'“Witnessing Theory”and within the framework of the“Evaluation”and“Evidentiality”approaches. The research findings show that the immersive experience can change the epistemological relationship journalists establish with the event and produce noticeable differences in the construction of news discourse. It is observed that news texts produced after the VR/360° experience contain a higher level of detail, references to visual witnessing, and sensory descriptions, and that journalists tend to position themselves more explicitly as witnesses to the event. This situation reveals that immersive technologies are not only a new presentation format but also a tool with the potential to transform the journalist's role as a witness and the news production process. Consequently, this study demonstrates that immersive technologies shift journalists from the position of passive transmitters of information or indirect mediators to that of an“immersive witness”who experiences events in a bodily and spatial manner. However, while this increases the empathetic and atmospheric intensity of the news, it also carries the potential to weaken the broader narrative context and critical distance required by journalism. Immersive journalism does not eliminate the search for truth; rather, it confronts journalists with new ethical responsibilities, highlighting the need for new editorial mechanisms in newsrooms capable of balancing emotional intensity with factual context.