Mimari bürolarda organizasyonel yapı ve iş tatmini ilişkisi
The Relationship of organizational structure to job statisfaction in architectural offices
  1. Tez No: 100585
  2. Yazar: BANU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEP SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
mimari bürolarda organizasyonel yapi ve iş tatmini ilişkisi ÖZET Bu çalışmanın amacı, mimari bürolarda organizasyon yapısı, yapılan işin özellikleri, iş tatmini ve işten ayrılma isteği değişkenlerinin birbirleriyle ilişkilerini belirlemektir. Araştırmanın alan çalışması, İstanbul'daki 7 adet mimari büroda çalışan 28 mimara anketler uygulanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen bir kavramsal model çerçevesinde, ilişkiler istatistiksel analiz sonuçlan ile sulanmışlardır. Bu bağlamda çalışma, ampirik incelemelerle desteklenen, ilişki sınaması niteliğindedir. Birinci bölümde; konunun kapsamı, çalışmanın amacı ve çalışmada izlenen yöntemler ile ilgili bilgi verilecektir. İkinci bölümde; araştırmanın temel kavranılan olan organizasyon yapısı, yapılan işin özellikleri, iş tatmini konulan kuramsal açıdan ele alınacak, bu kavramlann öğeleri incelenecektir. Aynca organizasyon yapısı, işin özellikleri ve iş tatmininin öğeleri arasındaki ilişkiler konusunda yapılmış araştırmalar gözden geçirilecektir. Üçüncü ve dördüncü bölümde; mimari büroların faaliyette bulunduklan ortamın özellikleri belirtilecek, organizasyon yapısı, işin özellikleri ve iş tatmini açısından gösterdikleri özellikler ele alınacaktır. Beşinci bölümde; araştırmanın çerçevesi sunulacaktır. Organizasyon yapısının iki boyutu olan merkezileşme ve formelleşme düzeyi, işin özelliklerinden beceri çeşitliliği, özerklik ve işin rutinliği, iş tatmini ve işten aynlma isteğinden oluşan değişkenler arasındaki ilişkiler ele alınacaktır. Araştırmanın değişkenleri ve kullanılacak ölçüm araçları konusunda detaylı bilgi verilecektir. Altıncı bölümde; araştırmanın sonuçlan gözden geçirilecektir. Tanımlayıcı ve ilişkisel çözümlemeler bu bölümde sunulacaklardır. Yedinci bölüm; araştırmanın tartışma ve sonuç kısımlarına aynlmıştır. Sonuçlar tartışılacak, yorumlanacak, son olarak da önerilere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP OF ORGANIZATIONAL STRUCTURE TO JOB SATISFACTION IN ARCHITECTURAL OFFICES SUMMARY This study aims to determine the relationships of organizational structure, job characteristics, job satisfaction and intention to turnover in architectural offices. The field study of the research is fulfilled by carrying out questionnaires at 28 architects from 7 architectural offices in Istanbul. The relationships are tested with the statistical analyses of the questionnaires through a conceptual model. In this context, the study is based on relation testing and supported by empirical examinations. Some information about the scope, objectives and methodology of the study is given in section 1. Section 2 is a review of theoretical approaches to the basic concepts of the reseach which are organizational structure, job characteristics and job satisfaction. Also the basic components of these subjects are analyzed. Previous reseach studies are reviewed in aspects of the relationships between the components of organizational structure, job characteristics and job satisfaction. In sections 3 and 4, the environment and the conditions are defined in which the architectural offices operate. Also the special proporties of organizational structure, job characteristics and job satisfaction are analyzed in the architectural sector. Section 5 sets the framework of the study. The relationships of the variables which are two aspects of organizational structure - centralization and formalization -, the skill variety and autonomy of the job characteristics, the routinization of work, job satisfaction and intention to turnover are examined. The variables and the measure instruments are described in detail. Section 6 consist of the analysis of research findings. The findings are reported under two headings which are descriptive and relational analyses. Section 7 is devoted to the discussions and conclusion. First, the results are discussioned and interpreted. Then some proposals are mentioned. XI