Toplam kalite yönetimine yan sanayinin entegrasyonu
  1. Tez No: 100584
  2. Yazar: ÖZLEM BİYAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. FAHRİ ÖZOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 20
Özet
ÖZET Toplam Kalite Yönetimi bir çok bileşenden meydana gelmiş olup, bir ana sanayi firmasının TKY' yi uygulayabilmesi için çalıştığı yan sanayi firmalarının kalite sistemlerinden emin olması şarttır. Bu durumda, bir ana sanayi firması yaşamını sürdürebilmek için çalıştığı yan sanayi firmalannın kalite sistemlerini sürekli denetim altında tutmak ve yan sanayi kalite sisteminin geliştirilmesine yönelik çalışma ve projeleri yürütmek zorundadır. Nitekim, Japon firmalarına baktığımızda, ana sanayilerin yan sanayilerine bu bağlamda gözardı edilemeyecek boyutta öncülük yaptıklarını, adeta birer rehber misyonu üstlendiklerini saptamak mümkündür. Yan Sanayi firmalarını geliştirmek ve eğitmek amacıyla yürütülen projelerde her firmaya aym tip eğitimleri ve geliştirme planlarını uygulamak yanlış olur. Bu nedenle firmalarımızı tanımak ve ihtiyaçlarının neler olduğunu saptayıp bu ihtiyaçlara uygun geliştirme teknikleri uygulamak daha verimli ve gerçekçi bir uygulama olacaktır. Hazırladığım anket çalışması da bu amaçla gerçekleştirilmiştir. Küçük, Orta ve Büyük Ölçekli otomotiv yan sanayi firmalarının temel yapı özelliklerini, eksi ve artılarını saptamak, sorunlarım, ana sanayiden şikayetçi oldukları noktalan, tatmin oldukları ve olmadıktan konulan belirlemek anketimizin ana amacıydı. Ankete 84 otomotiv yan sanayi firması cevap vermiştir. Bu firmalann 16' sı küçük ölçekli, 38' i orta ölçekli ve 30' u ise büyük ölçeklidir. Anket sonucunda küçük, orta ve büyük ölçekli otomotiv yan sanayi firmalarının pek çok özellikleri karşılaştınlmış, genel görüş ve öneriler sunulmuştur. Ana Sanayi firmalan küçük, orta ve büyük ölçekli otomotiv yan sanayi firma verilerinden yararlanmak suretiyle Yan Sanayi Kalite Geliştirme faaliyetlerini başlatmalıdırlar. Toplam Kalite Yönetimini uygulamak isteyen bir firma öncelikle yan sanayilerinin Toplam Kalite felsefesini benimseyip uygulayabilmelerini sağlamalıdır. Yapılan Anket ile Küçük, Orta ve Büyük Ölçekli otomotiv yan sanayi firmalanmıza ait temel yapısal özellikler belirlenmiş ve bu firmalann profillerinin çıkartılmasına çalışılmıştır. Her üç ölçekteki firmalara ait anket verileri ayn ayn değerlendirilmek suretiyle çeşitli istatistiki analizler yapılmıştır. Bu analizlerden yararlanmak suretiyle, ana sanayi firmalan sahip olduklan her üç sınıf firmalann ne tür desteklere ihtiyaçtan olduğunu saptayarak gerekli yan sanayi geliştirme çalışmalannı başlatabilirler. xıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Total Quality Management has lots of components so If a company wants to carry out TQM, It has to be sure about its suppliers quality systems. From this point of view, a company has to control and improve its suppliers quality systems If It wants to keep on its life. When we examine the Japanese companies, we can see that lots of companies quide their suppliers to improve their quality systems. If we are carrying out supplier improvement projects, It will be wrong to apply same type of training to all suppliers. For that reason we have to recognize our suppliers and examine their needs then we can apply more efficient improvement techniques. The public survey was prepared to examine small, medium and big scale suppliers' main characteristics, problems and the points they commlain about. 84 suppliers answered the poll. 16 of them was small scale, 38 of them was medium scale and 30 of them was big scale supplier. With the poll datas, smal, medium and big scaled suppliers was compared each other and some opinions and suggestions were presented. Companies have to start 'Supplier Quality Improvement Projects' with the help of small, medium and big scaled suppliers datas. Because If a company wants to apply Total Quality Management, first of all It has to provide its suppliers' apply to Total Quality Management. From the analysis of poll datas, all three type of suppliers' needs and problems were determined and compared each other. With the help of this datas companies can apply different type of supplier quality improvement projects. xiu