Sirkadyan ritim genetik ifadesinin kolorektal malignite üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of circadian rhythm gene expression on colorectal malignancy
  1. Tez No: 1005883
  2. Yazar: DÜNYA AVCILAR DİKİLİTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Gastroenteroloji, Onkoloji, Biology, Gastroenterology, Oncology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Gastroenteroloji ve Hepatoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Gastroenteroloji ve Hepatoloji Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji ve Hepatoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kolon kanseri, moleküler heterojenitesi ve karmaşık düzenleyici ağları nedeniyle prognozu öngörülmesi güç maligniteler arasında yer almaktadır. MiRNA'lar ve sirkadiyen saat genleri, gen ifadesinin post-transkripsiyonel düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, kolon kanserinde miR-217 ve sirkadiyen ritmin temel düzenleyicilerinden biri olan CLOCK geninin ifade düzeylerini değerlendirmek ve olası moleküler ilişkilerini biyoinformatik yaklaşımlarla incelemektir. Yöntem: Çalışmada, aynı bireylere ait 20 eşleştirilmiş sağlıklı ve tümörlü kolon doku örneği kullanılmıştır. miR-217 ve CLOCK gen ifade düzeyleri real-time PCR yöntemi ile analiz edilmiştir. miR-217 için U6, CLOCK için GAPDH referans gen olarak kullanılmıştır. İstatistiksel değerlendirme eşleştirilmiş Student's t-testi ile yapılmıştır. miR-217 hedef genleri TargetScan ve ENCORI (starBase) veritabanları aracılığıyla belirlenmiş; bu genler için GO, KEGG yolak zenginleştirme ve STRING protein–protein etkileşim analizleri gerçekleştirilmiştir. CLOCK genine ait ifade ve sağkalım analizleri GEPIA2 platformu kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Elde edilen sonuçlar, miR-217 ifadesinin tümörlü kolon dokularında sağlıklı dokulara kıyasla anlamlı derecede artmış olduğunu göstermiştir (p = 0,019). CLOCK geninin ifade düzeyi tümörlü ve sağlıklı dokular arasında anlamlı farklılık göstermiştir (p = 0,0018); ancak CLOCK ifadesi ile genel sağkalım arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (log-rank p = 0,48). Biyoinformatik analizler, CLOCK geninin miR-217 için öngörülen hedefler arasında yer aldığını ve miR-217 hedef genlerinin kanserle ilişkili sinyal yolakları, ubiquitin aracılı protein yıkımı, transkripsiyonel düzenleme ve RNA işlenmesi gibi temel biyolojik süreçlerde anlamlı biçimde zenginleştiğini göstermiştir. Sonuç: Bu çalışma, miR-217'nin kolon kanserinde belirgin biçimde düzensizleştiğini ve kanserle ilişkili biyolojik süreçlerde rol oynadığını ortaya koymaktadır. CLOCK geninin ise doğrudan prognostik bir belirteçten ziyade, miRNA aracılı post-transkripsiyonel düzenleme mekanizmaları yoluyla bağlama özgü bir düzenleyici rol üstlenebileceği düşünülmektedir.Elde edilen bulgular, miR-217–CLOCK ekseninin kolon kanserinin moleküler patogenezinde potansiyel bir düzenleyici ağ olabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Colon cancer is among malignancies for which prognosis prediction remains challenging due to molecular heterogeneity and complex regulatory networks. MicroRNAs and circadian CLOCK genes play important roles in the post-transcriptional regulation of gene expression. The aim of this study was to evaluate the expression levels of miR-217 and CLOCK, a core regulator of circadian rhythm, in colon cancer and to investigate their potential molecular associations using bioinformatic approaches. Methods: In this study, 20 paired tumor and adjacent normal colon tissue samples obtained from the same individuals were analyzed. Expression levels of miR-217 and CLOCK were determined by real-time PCR. U6 was used as the reference gene for miR-217, and GAPDH for CLOCK. Statistical analysis was performed using the paired Student's t-test. Predicted target genes of miR-217 were identified using TargetScan and ENCORI (starBase) databases, followed by Gene Ontology, KEGG pathway enrichment, and STRING protein–protein interaction analyses. Expression and survival analyses of CLOCK were evaluated using the GEPIA2 platform. Results: The results demonstrated that miR-217 expression was significantly increased in tumor tissues compared to matched normal tissues (p = 0.019). CLOCK expression levels showed a statistically significant difference between tumor and normal tissues (p = 0.0018); however, no significant association was observed between CLOCK expression and overall survival (log-rank p = 0.48). Bioinformatic analyses revealed that CLOCK is among the predicted target genes of miR-217 and that miR-217 target genes are significantly enriched in cancer-related signaling pathways, ubiquitin-mediated protein degradation, transcriptional regulation, and RNA processing. Conclusion: This study indicates that miR-217 is markedly dysregulated in colon cancer and plays a role in cancer-related biological processes. CLOCK, rather than serving as a direct prognostic biomarker, may function as a context-dependent regulatory molecule through miRNA-mediated post-transcriptional mechanisms. These findings suggest that the miR-217–CLOCK axis represents a potential regulatory network in the molecular pathogenesis of colon cancer.