Portföy yönetimi öi markowitz yaklaşımının değerlendirilmesi
Portfolio management and markowitz theory
  1. Tez No: 100591
  2. Yazar: DOĞAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. C. TUNCER GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Sermaye piyasaları, gelişmiş ülkelerdekilere göre ülkemizde biraz geç kalmasına rağmen hızla gelişmekte, IMKB yurt içinden ve yurt dışından yatırımcıların yoğun dikkatlerini üzerinde toplamaktadır. Ancak pazardaki bu hızlı büyüme, yatırım kararlarının giderek daha da karmaşık olmasına ve sıradan yatırımcı için riskin artmasına yol açmaktadır. Bu sebeple bireysel yatırımcılar giderek artan bir oranda, menkul kıymet portföylerinin gerekli teknik donanıma sahip profesyonel yöneticileri veya portföy yönetim kuruluşları tarafından yönetilmesini istemektedirler. özellikle ekonomik ve politik belirsizliklerin finansal yatırım kararlarım oldukça riskli bir duruma soktuğu sermaye piyasalarında bilinçli oluşturulmuş ve iyi çeşitlendirilmiş bir portföy, yatırımcıyı her ne kadar pazarın koşullarının getirdiği sistematik riskten koruyamasa da sistematik olmayan riski en alt düzeye indirebilmektedir. Bu çalışmada I.M.K.B.' sına kote olmuş değişik sektörlerden 10 farklı firma tercih edilmiştir. Bu çalışmaya ait veriler seçilen firmaların son iki yıldaki kapanış fiyatlarım içermektedir. Bu veriler ışığında markowitz portföy modeline göre optimum portföyler oluşturulmuştur. Sonuç olarak minimum riskle maksimum getiriye ulaşılmıştır. Mevcut çalışmam ile aynı risk seviyesine sahip değişik portföylerde farklı getirilere ulaşılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Even though Turkish Capital Markets established a little late comparing the developed countries, there is a great deal of interest from both internal and foreign investors for ISE. Despite this increasing interest and fast growth in the market, the complexity of the investment decisions has grown bigger and this couses a higher level of risk for the individual investors. Because of that reason more individual investors seeking the experienced portfolio managers and/or portfolio management companies for their savings. Especially, the uncertainty in economic and political arena couses a great deal of risks in the capita markets. Even though you can not save the individual investors from systematic risks, with the help of a well diversified portfolio the investors can be saved from-non systematic risks. In capital markets only systematic risks go along with the returns. Bearing that in mind, we can see how portfolio management based on scientific fascist help to the investors. In this study, I have intensified on 10 different companies from different sectors that are listed on ISE. And the datas of this study consists of closing Prices of these companies in the last two years. From what I gathered I created optimum portfolios by using Markowitz portfolio model. As a result of that I come up with maximum returns with minimum risk. With that study, I have reached to different portfolios with different yields, but they all have the same risk level.