Uçuş Güvenliği Risk Analiz Sistemi Oluşturulması: Samsun Çarşamba Havalimanı Örneği
Establishing A Flight Safety Risk Analysis Systems: The Case Of Samsun Çarşamba Airport
- Tez No: 1005928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÜRSEL HOŞBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, havacılık sektöründe uçuş emniyetini artırmaya yönelik geliştirilen Uçuş Emniyeti Risk Analiz Sistemi (UGRAS) tanıtılmış ve Samsun Çarşamba Havalimanı için sistemin tasarımı, uygulanması ile sunduğu katkılar detaylı şekilde incelenmiştir. Tez kapsamında, havacılıkta risk analizi yaklaşımları, istatistiksel veri analizi yöntemleri ve sistem mühendisliği ilkeleri bir araya getirilerek kullanıcı dostu, bütünleşik ve proaktif bir yazılım çözümü oluşturulmuştur. UGRAS sistemi, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün bugüne kadar yönetmelik ve kural kitaplarından analiz edilerek ortaya konmuş ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü gerekliliklerini karşılayacak şekilde yapılandırılmıştır. Geliştirilen sistem; olayların sınıflandırılması, risk değerlendirmesi, tehlike analizleri, düzeltici faaliyetlerin takibi ve raporlama gibi modülleri içermektedir. Sistemde yönetim bazlı 5 riskli kriter ortaya konmuştur ve her kriter Lawshe tekniği ile ağırlık puanı kazanmıştır. Yapılan analizlerde gözlenmiştir ki riskli olarak ifade edilen alanlarda; 1 adet kuşları cezbedecek atık dönüştürme tesisi, 7 adet yanıcı/patlayıcı tesis, 8 adet insanların toplu halde bulunduğu tesis ve ayrıca mikroklimatik anlamda kalıcı rüzgar artış trendi saptanmıştır. Risk puanları Nevis tekniği ile ihlal adedi ile çarpılarak havalimanları nicel olarak risk bağlamında ölçülebilir hale gelmiştir. Sonuç olarak Samsun Çarşamba Havalimanı 1.965 risk puanı almıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Flight Safety Risk Analysis System (UGRAS), developed to increase flight safety in the aviation sector, is introduced and the design, implementation and contributions of the system for Samsun Çarşamba Airport are examined in detail. Within the scope of the thesis, a user-friendly, integrated and proactive software solution is created by combining risk analysis approaches in aviation, statistical data analysis methods and system engineering principles. The UGRAS system is presented by analyzing the regulations and rule books of the International Civil Aviation Organization to date and is structured to meet the requirements of the International Civil Aviation Organization and the General Directorate of Civil Aviation. The developed system includes modules such as classification of events, risk assessment, hazard analysis, monitoring of corrective actions and reporting. 5 risk criteria based on system management have been presented and each criterion has gained weight points with the Lawshe technique. Analyses have revealed that in areas identified as risky, there is one waste conversion facility that attracts birds, seven combustible/explosive facilities, and eight facilities where people gather in large numbers. In addition, a permanent trend of increased wind speeds has been observed in terms of microclimate. Risk scores have been multiplied by the number of violations with the Nevis technique and airports have become quantitatively measurable. In this context, Samsun Çarşamba Airport has received 1.965 risk score.