Ergenlerde algılanan duygusal istismar düzeyine göre benlik saygısı ve duygusal farkındalık düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between self-esteem and emotional awareness level according to the level of emotional abuse perceived in adolescents
  1. Tez No: 1005958
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZÜNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ergenlerin algıladıkları duygusal istismar düzeyi ile benlik saygısı ve duygusal farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli doğrultusunda yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini devlet okullarında öğrenim gören ergen öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 14–16 yaş aralığında bulunan ve uygun örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 356 ergenden oluşan çalışma grubu meydana getirmektedir. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Duygusal İstismar Ölçeği, Benlik Saygısı Ölçeği ve Duygusal Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler hesaplanmış; grup karşılaştırmalarında Bağımsız Örneklemler t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi ile incelenmiştir. Korelasyon analizi sonuçlarına göre algılanan duygusal istismar düzeyi ile benlik saygısı ve duygusal farkındalık arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca benlik saygısı ile duygusal farkındalık arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. ANOVA sonuçları, algılanan duygusal istismar düzeyine göre benlik saygısı ve duygusal farkındalık puanlarının anlamlı düzeyde farklılaştığını göstermiştir. Regresyon analizi bulguları ise algılanan duygusal istismarın hem benlik saygısını hem de duygusal farkındalık düzeyini anlamlı biçimde yordadığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, ergenlik döneminde algılanan duygusal istismarın bireyin öz değer algısı ve duygusal farkındalık düzeyi üzerinde belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Bu sonuçların, ergen ruh sağlığını destekleyici ve önleyici müdahale programlarının geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the level of perceived emotional abuse among adolescents and their levels of self-esteem and emotional awareness. The research was conducted using a correlational survey model, a quantitative research method. The population consisted of adolescent students attending public schools. The sample comprised 356 adolescents aged 14–16, selected using convenient sampling. The data collection instruments used were a Personal Information Form, the Perceived Emotional Abuse Scale, the Self-Esteem Scale, and the Emotional Awareness Scale. Descriptive statistics were used to analyze the data; Independent Samples t-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were applied for group comparisons. Relationships between variables were examined using Pearson Product-Moment Correlation Analysis. The correlation analysis results showed a negative and statistically significant relationship between the level of perceived emotional abuse and self-esteem and emotional awareness. Furthermore, a positive and significant relationship was found between self-esteem and emotional awareness. ANOVA results showed that self-esteem and emotional awareness scores differed significantly according to the level of perceived emotional abuse. Regression analysis findings revealed that perceived emotional abuse significantly predicted both self-esteem and emotional awareness levels. These findings indicate that perceived emotional abuse during adolescence plays a decisive role in an individual's self-worth and emotional awareness levels. It is believed that these results will contribute to the development of supportive and preventive intervention programs for adolescent mental health.