Ergenlerde algılanan psikolojik / duygusal istismarın duygu düzenleme ile ilişkisi
The relationship between perceived psychological / emotional abuse and emotion regulation in adolescents
- Tez No: 727508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, ergenlerde algılanan psikolojik/duygusal istismarın, duygu düzenleme ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu 02.07.2021-11.08.2021 tarihleri arasında Adana Ekrem Tok Ruh Hastalıkları Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Polikliniği'ne herhangi bir nedenle başvuran, araştırma için gönüllü olan 12-18 yaş aralığında yer alan 299 ergen oluşturmuştur. Veriler“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Psikolojik İstismar Ölçeği”ve“Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS 25.0 Windows paket programı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; cinsiyetler arasında toplam psikolojik istismar puanı açısından farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between perceived psychological/emotional abuse and emotion regulation in adolescents. The study group consisted of 299 adolescents between the ages of 12 and 18 who volunteered for the study and applied to Adana Ekrem Tok Psychiatry Hospital Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic for any reason between 02.07.2021 and 11.08.2021. The data were acquired by using the“Sociodemographic Information Form”,“Psychological Abuse Questionnaire”, and“The Regulation of Emotions Questionnaire for Adolescents”. IBM SPSS 25.0 Windows package program was used in the analysis of the data. According to the findings obtained from the research; No difference was found between the genders in terms of total psychological abuse score.