Uzamsal beceri gelişimininin şekil oluşturma bağlamında incelenmesi
Examining the development of spatial skills within the context of shape construction
- Tez No: 1005957
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ADA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bireylerin nesneler arasındaki mekansal ilişkileri anlama, yönlendirme ve manipüle etme yeteneğini içeren uzamsal beceriler, erken çocukluk döneminde hızla gelişmektedir. Araştırmalar, çocukların uzamsal becerilerinin oyun, manipülatif materyaller ve şekil oluşturma gibi etkinlikler yoluyla geliştirilebileceğini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı erken çocukluk dönemindeki çocukların uzamsal becerilerinin şekil oluşturma bağlamında nasıl geliştiğini, sürece etki eden faktörleri ve öğretmen desteğinin bu gelişimdeki rolünü incelemektir. Bu araştırmada, güncel bir olgu kendi gerçek yaşam bağlamında incelenmiştir. Olgu ile bağlam arasındaki sınırların net olmadığı ve birden fazla veri kaynağının kullanıldığı durumlarda tercih edilen durum çalışması yöntemi uygulanmıştır. İncelenen konuya özgü tek bir durum ele alındığı için araştırma deseni bütüncül tek durum deseni olarak belirlenmiştir (Yin, 1998). Araştırmanın çalışma grubunu amaçlı örneklem yöntemiyle belirlenen, Kocaeli ili Körfez ilçesindeki bir ilkokulda okul öncesi eğitim alan 60-72 aylık 14 çocuk oluşturmaktadır. Çalışmanın bulguları çocukların ortalama puanlarında yaş ve cinsiyet değişkeni bakımından anlamlı bir farklılık olmadığını göstermektedir. Ayrıca çocukların şekil oluşturma etkinliklerini eğlenceli buldukları ve uzamsal beceri gelişimini desteklediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Spatial skills, which involve individuals' ability to understand, orient, and manipulate spatial relationships between objects, develop rapidly in early childhood. Research shows that children's spatial skills can be developed through activities such as play, manipulative materials, and shape-building. The aim of this study is to examine how children's spatial skills develop in the context of shape-building in early childhood, the factors influencing the process, and the role of teacher support in this development. In this research, a current phenomenon was examined in its real-life context. The case study method, preferred when the boundaries between the phenomenon and the context are unclear and multiple data sources are used, was applied. Since only a single case specific to the subject under investigation was considered, the research design was determined as a holistic single-case design (Yin, 1998). The study group consisted of 14 children aged 60-72 months attending preschool education at a primary school in Körfez district of Kocaeli province, selected using purposive sampling. The findings of the study show that there is no significant difference in the children's average scores in terms of age and gender variables. The study also concluded that children find shape-building activities enjoyable and that they support the development of spatial skills.