Deprem sonrası okul devamsızlığı kavramı üzerine fenomenolojik bir çalışma
A phenomenological study on the concept of school absenteeism after the earthquake
- Tez No: 1005967
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin deprem sonrası okul devamsızlığı kavramını ve okul devamsızlığı ile ilgili deneyimlerini irdelemek; okul devamsızlığı kavramını nasıl anlamlandırdıklarını ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda deprem sonrası devamsızlığı nasıl anlamlandırdıkları, eğitim öğretim sürecinde öğrencilerle olan deneyimleri, deprem öncesi ve sonrası okul devamsızlığı kavramına ilişkin görüşleri, deprem sonrası bölgedeki okulların okul yaşam kalitesinin okul devamsızlığını nasıl etkilediği irdelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden fenomonoloji deseni; verilerin toplanıp işlenmesi için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiş, MAXQDA nitel veri analiz programı kullanılmıştır. Çalışma grubunun belirlenmesi için amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda çalışma grubunun belirlenmesi için amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubu, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli deprem öncesinde Hatay ili Defne ilçesinde görev yapan, depremi doğrudan yaşamış, bölgedeki kamu okullarında çalışmaya devam eden 12 öğretmenden oluşturulmuştur. Yapılan analizler deprem sonrası öğrenci devamsızlığı olgusu öğretmen algıları ve deneyimleri doğrultusunda ele alınmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin deprem sonrası okul devamsızlığını yalnızca akademik ya da bireysel bir sorun olarak değil; fiziksel yıkım, güvenlik endişeleri, psikolojik travma, ekonomik zorluklar, altyapı eksiklikleri ve zorunlu göç gibi çok boyutlu afet koşullarının bir sonucu olarak anlamlandırdıklarını göstermektedir. Öğretmenlerin deneyimleri, devamsızlığın öğrencilerin eğitimle, sosyal çevreyle ve okul yaşamıyla kurdukları bağın zayıflaması olarak şekillendiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca okul yaşam kalitesindeki düşüşün ve geçici eğitim ortamlarının, öğrencilerin okula uyumunu ve devamlılığını olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Sonuç olarak çalışma, deprem sonrası okul devamsızlığının yapısal ve psikososyal boyutları olan karmaşık bir olgu olduğunu kanıtlamaktadır. Bu bağlamda, afet sonrası eğitim politikalarının yalnızca pedagojik değil, sosyal ve psikolojik destek mekanizmalarını da içeren bütüncül, esnek ve bağlamsal bir yaklaşımla yeniden yapılandırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine teachers' perceptions of school absenteeism in the post-earthquake period and their experiences related to absenteeism, and to reveal how they conceptualize this phenomenon. Within this scope, the study explores teachers' interpretations of post-earthquake absenteeism, their experiences with students during the teaching–learning process, their views on school absenteeism before and after the earthquake, and the ways in which the quality of school life in the affected region influences absenteeism. A qualitative phenomenological research design was employed, and data were collected through semi-structured interviews and analyzed using content analysis with the support of MAXQDA qualitative data analysis software. Criterion sampling, a purposive sampling method, was used to determine the study group, which consisted of 12 teachers working in public schools in the Defne district of Hatay province who directly experienced the February 6 Kahramanmaraş-centered earthquake and continued teaching in the region after the disaster. The findings indicate that teachers perceive post-earthquake school absenteeism not merely as an academic or individual issue but as a multidimensional outcome of disaster-related conditions such as physical destruction, safety concerns, psychological trauma, economic hardship, infrastructural deficiencies, and forced migration. Teachers' experiences further reveal that absenteeism reflects a weakening of students' connections to education, their social environment, and school life, while declines in the quality of school life and the use of temporary educational settings negatively affect students' school adjustment and attendance. Overall, the study demonstrates that post-earthquake school absenteeism is a complex phenomenon with structural and psychosocial dimensions, suggesting the need for post-disaster educational policies to be restructured through a holistic, flexible, and contextual approach that integrates pedagogical, social, and psychological support mechanisms.