Scabiosa Rotata Bieb. bitkisi üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostical investigations on Scabiosa Rotata Bieb.
  1. Tez No: 48813
  2. Yazar: TAYFUN PANAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
-85- OZET Scabiosa rotata Bieb. bitkisinin botanik özellikleri, kimyasal içerikleri ve biyolojik aktiviteleri mukayeseli olarak incelenmiştir. Botanik incelemeler sırasında, morfolojik özelliklerinin Flora of Turkey'e uygunluğu gösterilmeye çalışılmıştır. Anatomik özellikleri ise kök, gövde ve yapraktan alman enine kesitler ve toz numunelerinden hazırlanan preparatlann mikroskoptaki görüntülerinin fotoğrafları çekilmek suretiyle tesbit edilmiştir. Çalışmalarda, kimyasal içerilerinin tesbiti, hazırlanan sulu, alkollü ekstrelerde genel ve spesifik renk reaksiyonları ile yapılmıştır. Çahşmalarımız sonucunda: triterpen saponozit, flavonoit, redüktör ve nonredüktör oz ve meyvada sabit yağ bulunduğu belirlenmiştir. Nitel ve nicel analizler sonucu elde edilen bulgular, Tablo 4 ve 5'de verilmiştir. %6.74 verimde ham saponozit elde edilmiştir. Elde edilen bu ham saponozit fraksiyonlanmış, fraksiyonların saponozit içerdiği kanlı plak yöntemi ile doğrulanmıştır. Ham saponozit için standartlarını oluşturmak açısından köpürme ve hemoliz indeksi yapılmıştır. Sonuçlar Saponinum Purum Album ile karşılaştırılmıştır. Köpürme indeksi sonuçlan Tablo 6'da verilmiştir. Hemoliz indeksi 3408.8'dir.-86- Antifungal aktivite ile ilgili yapılan mukayeseli çalışmaların bulguları Tablo 7'de verilmiştir. Petrol eterli ekstraktta p-Sitosterol tesbit edilp, preparatif ince tabaka kromatografîsi yardımıyla izole edilmiş, yapı ITK, ergime noktası ve ER. spektrofotometresi yardımıyla doğrulanmıştır. Meyvada sabit yağ belirlendikten sonra, taşıdığı yağ asitleri gaz kromatografîsi yardımıyla belirlenmiştir. Major olarak doymamış yağ asitlerinden linoleik ve oleik asit bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-87- SUMMARY Botanical features, chemical constituents and biological activities of Scabiosa rotata Bieb. have been comparatively investigated. It was tried to show that the morphological features of the plant were in accordance with those in the Flora of Turkey during the botanical studies. Anatomical features of the plant were shown by the photographs taken from the microscobical appearance of the preparations obtained from powdered samples and horizontal slices of the root, the stem and the leaves. In studies have been performed by classifying the chemical constituents and by the specific and general color reactions in the aqueous an alcoholic extracts. As the results of our chemical studies, It was found that there were triterpenes, saponosides, flavonoids, reducing and non- reducing oses in the plant, and in addition lipids in its fruits. The results of the qualitative and quantitative analyses have been shown in Table 4, 5. Crude saponoside has been obtained at 6.74% concentration. The crude saponoside obtained has been fractioned and saponoside contents of the fractions have been determined by the blooded-plate method. Foaming and heamolysis indices have been carried out for standardization of the crude saponoside. The results, thus obtained, were compared with those of-88- Saponinum purum album. Foaming indices have been shown in Table 6. Heamolysis index was 3408.8. The results of Antifungal activity in the comparative studies have been shown in Table 7. P-Sitosterol was determined in the extract with petrolüm ether and separated by preparative thin layer chromatography, and its structure has been confirmed by IR spectral data and melting point. After lipid was found in the fruit, the fatty acid content have been determined by gas-chromatography. Linoleic and oleic acids have been found as the major unsaturated fatty acid ingradients.