Üretim sistemlerinde faliyete dayalı maliyet yöntemi
Activity-based cost management in production systems
- Tez No: 100599
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
üretim sistemlerinde FAALİYET ESASLI maliyet yönetimi ÖZET Bu çalışmada, artan genel giderlerin incelenmesi ve süreç faaliyetlerinin ölçülmesi ve iyileştirilmesi ele alınmaktadır. Firmalar, geleneksel olarak maliyet kontrol faaliyetlerini gerçekleştirirken, ürünlere genel giderleri direk işçilik veya yüzdeye göre yüklemekteydin Daha fazla direk işçilik uygulanan ürünler, gerçek genel gider kullanımlarına bakılmaksızın, genel giderden daha fazla pay almaktadır. Tüm ürünlerin genel gideri aynı oranda kullanıldığı varsayılmaktadır. Bu varsayım, maliyetlerin önemli kısmı direkt işçilik ve malzeme giderlerinden oluştuğu ve ürün çeşitliğinin az olduğu işletmeler için doğrudur. Son yıllardaki, endüstriel otomasyon, esnek üretimin çıkışı ve ürün çeşitliğin artması genel giderlerin, direkt giderlere oranını artırdı. Üretim işletmelerde artan müşteri hizmeti kavramı da genel giderleri artırdı. Teknolojik yatırımların artması, direk işçilik ihtiyacı azaltırken, genel giderini artırmaktadır. Esnek takımların kurulamsı ile direkt ve endirek işçilik arasındai farkı ortadan kaldırmaktadır. Ürün yapılan daha karmaşık olunca, kaynakların önemli bir kısmı mühendislik geliştirme, satış reklamları, satış sonrası hizmetler için ayrılmak zorundadır. Bu pahalı genel gideri her ürün farklı bir şekilde kullanmaktadır. Gelenksel maliyet muhasebesi sistemi, genel gideri kullanıma göre yüklemediği için, maliyet saptırılmış olarak hesaplanmaktadır. Faaliyete dayalı maliyetlendirme, yöneticilere gelişmiş analiz ve rapor araçları sağlamaktadır. Faaliyete dayalı yönetim, faaliyete dayalı maliyetlendirme ve diğer sürekli iyileştirme araçların sağladığı verileri kullanarak faaliyet yönetimi için gereken bilgiyi sağlamaktadır. Faaliyete dayalı yönetim, maliyetleri raporlamanın yanısıra faaliyetleri yönetmektedir. Faaliyete dayalı yönetim ile birlikte çalışan takınılan; iş süreçlerini yeniden yapılandırabilir, israfi önleyebilir, çevrim süresini azaltabilir ve tüm bunları işletme kannı artıracak şekilde yapmaktadır. Sonraki bölümlerde SAP R/3 'ün yazılım programının, CO-ABC modülü analiz edilmektedir. Bu moddül genel gider analizi için kullanılarak yeni yönetim tekniklerinin uygulanması için temel oluşturmaktadır. Araştırma bir firmada uygulama örneği içermektedir. Süreç ve maliyet nesneleri maliyetleri hesaplanmaktadır. Çalışmada, aynı zamanda, Türkiye'deki maliyet muhasebesi uygulamalan incelenmektedir. vm
Özet (Çeviri)
ACTIVITY-BASED COST MANAGEMENT IN PRODUCTION SISTEMS SUMMARY The study is dedicated to hadling incresed overhead cost and measuring and improving process cost. Companies have traditionally accomplished controlling goals by allocating overhead to products on the basis of direct labor utilization. Products with more direct labor received more overhead, regardless of how many overhead services they actually consumed. All products were assumed to consume overhead in the same proportion -a safe assumption when the majority of costs were direct labor and direct material. The proportion of overhead cost to direct cost has increased dramatically in recent years as a result of increased product complexity and the application of industrial automation and flexible manufacturing sistems. An increase in the service-related component of manufacturing has also driven increases in overhead. Investment in technology continues to decrease the need for direct labor while increasing the overhead component of cost. The distinction between direct and indirect labor is becoming blurred with the formation of flexible work teams. As products become more complex, significant resources become necessary for engineering development, sales promotions, and after-market customer support. Each product consumes these expensive overhead services in different quantities. Because traditional accounting systems do not allocate overhead activities based on usage, costs become distorted. Activity based costing provides operating managers with improved and analysis reporting capabilities. ABM provides information for managing activities using ABC data and other tools to achieve continuous improvement. ABM is a method for not only reporting costs but also for managing them. With ABM data, teams are empowered to re-engineer business processes, to identify waste, to reduce cycle times, and to accomplish these tasks profitably. In the one following chapters SAP R/3 CO-ABC software module was analysed, which is used to help analysis of overhead costs and creates a foundation for implementing new management techniques. The study includes implementations example proposal, sample process and cost object costs. It also revise the cost management aplication in Türkiye. IX