Afet konutları sorunu ve deprem örneğinde incelenmesi
Disasterarea housing problem and it's survey in earthquake example
- Tez No: 100598
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
AFET KONUTLARI SORUNU VE DEPREM ÖRNEĞİNDE İNCELENMESİ ÖZET İnsanlar tarih boyunca doğal olaylarla karşılaşmışlar, gelişmişlik düzeylerine sosyo ekonomik, teknolojik gelişmelerine bağlı olarak bu olaylarla başa çıkmaya çalışmışlar, başarısız oldukları zaman bu doğal olaylar afetlere dönüşmüştür ve dönüşmektedir. Depremler en fazla can, mal kaybına yol açan ve yapısal hasara neden olan doğal afettir. Deprem sonrası afete uğrayanlara barınak sağlanması en önemli sorundur. Bu soruna çözüm bulmak amacıyla, bugüne kadar ülkemizde ve dünyada deprem sonrası için çeşitli konut uygulamaları yapılmıştır. Bu çalışmada, doğal afetlerin tanımlaması, dünyadaki afet sonrası uygulamalarının incelenmesi, ülkemizdeki doğal afetlerin etki alanları, en önemli doğal afetlerden olan depremin ülkemizdeki etkisi, deprem öncesi ve sonrası konut uygulamalarının incelenmesi bunların ülkemizin ekonomik, sosyal, kültürel ve iklimsel şartlarına uygunluğunun irdelenmesi ve bunun sonucunda deprem sonrası konut tasarım ve uygulamalarına yönelik çözüm önerileri getirerek ülkemizin afet konutu sorununa çözüm aranmaktadır. Tezin birinci bölümünde çalışmanın kapsamı ve amacı anlatılmaktadır. İkinci bölümünde“Afet”,“Doğal Afet”, kavramlarının tanımlamaları yapıldıktan sonra, afet olaylarının sıklık ve türleri, afeti oluşturan nedenler, afetlere karşı çözüm önerileri, uzun süreli doğal afet zararı, dünyada doğal afet sonuçlan ele alınmış, doğal afetlerin konut alanında meydana getirdiği sorunlar ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde ise,“Konut”ve“Afet Konutu”nun tanımları yapılmış, afet sonrası barınma çalışmaları üç aşamada ele alınarak, acil yardım aşaması, rehabilitasyon aşaması ve yeniden yapım aşamasında barınma sorununun çözüm yolları genel olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise, afetlerin sosyal ve ekonomik boyutları ele alınmıştır. Daha önce Erzincan ve Dinar'da uygulanmış anket sonuçlarına göre depremin sosyal ve ekonomik etkileri örneklerle ortaya konmaya çalışılmıştır. Afetlerin ekonomik boyutunda ise dünyadan doğal afet örnekleri verilerek bunların yol açtığı maddi kayıplar parasal açıdan değerlendirilerek zararın büyüklüğü örneklerle açıklanmıştır. Afetin ekonomik zararları gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için ayrı ayrı değerlendirilmiş, depremlerin ekonomik etkisi üzerinde durulmuştur. Bölümün sonunda ise Türkiye'deki etkileri incelenmiştir. Beşinci bölümde ise, yabancı ülkelerde afet sorunu dünyadan çeşitli örnekler verilerek, doğal afete neden olan olaylar tek tek ele alınıp tanımlamaları yapılmıştır. Yabancı ülkelerde afet sorunu, bugüne kadar oluşan doğal afetlerden örnekler verilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bölümde ayrıca, yabancı ülkelerde afet sonrası konut uygulamaları için çeşitli ülkelerde uygulanmış konutlardan örnekler ¥111verilmiştir. Bu uygulamalarla ilgili olumlu ve olumsuz eleştiriler üzerinde durulmuştur. Bölüm sonunda ise, genel olarak dünyada uygulanmış afet konutları için bir değerlendirme yapılmıştır. Altıncı bölümde ise, Türkiye'de afet sorunu kapsamlı olarak ele alınmış, ülkemizde etkili olan doğal afetler önem sırasına göre belirlenmiştir. Türkiye'deki doğal afetler yol açtığı hasarlara ve can kayıplarına göre değerlendirilmiş, meydana gelen önemli afetlerden örnekler verilmiştir. Türkiye'deki doğal afetlerin bölgeler ve yerleşimler üzerinde dağılımları ayrı ayrı incelenmiştir. Türkiye'de depremlerin doğal afet içinde konumu, meydana gelişi, oluş sıklığı, ve son yüzyılda meydana gelmiş depremlerin neden olduğu can kaybı ve hasar miktarı göz önünde bulundurularak belirlenmiştir. Bu bölümde ayrıca, deprem örneğinin incelenme konusu seçilmesinin nedenleri ve deprem yer hareketlerinin hasar yaratma nedenleri üzerinde durulmuştur. Yedinci bölümde ise, Türkiye'de deprem öncesi ve sonrası konut planlama tasarım ve konut üretimi sorunları ele alınmıştır. Bunun için ilk önce deprem bölgelerinde konut üretiminde deprem öncesi alınabilecek önlemler maddeler halinde belirtilmiş, ülkemizde afet zararlarının azaltılamamasmın nedenleri açıklanmıştır. Deprem bölgelerinde konut üretiminde deprem sonrasına ilişkin sorunlar, acil yardım, rehabilitasyon ve yeniden yapım aşaması olarak ele alınmış, tanımlamaları yapılmış, bu aşamalarda barınma sorununun çözümleri, bu çözümlerin olumlu ve olumsuz yönleri nedenleriyle birlikte açıklanmıştır. Yeniden yapım aşamasında, deprem sonrası yerleşme ve fiziksel yapılanma planlamasında yapılacak çalışmalar ve göz önünde bulundurulacak yöntemlerin belirlenmesine çalışılmıştır. Deprem sonrası kalıcı konutların üretimi için çözüm yolları belirtilmiştir. Bu bölümde ayrıca, Türkiye'de deprem sonrası konut uygulamaları çeşitli örneklerle incelenmiştir. Bölümün sonunda ise, uygulama ve çözümlerin kullanıcı gereksinmelerini karşılaması, sosyal ve kültürel yaşantıya uygunluğu çeşitli örneklerle irdelenmiştir. Sekizinci bölümde ise, Türkiye'de deprem sonrası üretilecek konutların sorunlarının çözümü için bir takım öneriler sunulmuştur. Bu çalışmada geçici konut için konik biçimli klasik çadır tipi dışında, otağı gibi daha elverişli mekan düzeni sağlayan çadır tiplerinin gelişmiş teknoloji ile üretilmesi önerilmektedir. Kalıcı konutların üretiminde ise, araştırma ve planlama çalışmalarının deprem öncesi yapılması, afet konutlarının ülkenin genel konut sorunu içinde ele alınması, kırsal konutların yenilenmesi ve diğer konutlar da ise denetim sistemi oluşturulması önerilmektedir. Dokuzuncu bölümde ise, sonuç yer almaktadır. IX
Özet (Çeviri)
DISASTER AREA HOUSING PROBLEM AND IT'S SURVEY IN EARTHQUAKE EXAMPLE SUMMARY Through their history, human beings had met natural events. They had tried to succeed with through their socio-economic levels and technological development, when they had failed these, natural events had turned into disasters. Earthquakes are the most effective natural disaster that causes human life and property loss. The most important problem is to ensure shelter to the people whose houses are demolished after an earthquake. Until today various applications are made after earthquakes our country and around the world. This study covers natural disasters which are determined with the exploration of disaster area housing's examples in the wold, the effective zones of natural disasters in our country, the effect of earthquake which is one of the most important natural disaster in our country, the exploration of housing before and after an earthquake, the study of these to the conformity to our country's economical, social, cultural, climatic conditions; and to the result of this, to find solution to our conutry's disaster area housing problem by bringing solution suggestions to disaster area housing design and applications after an earthquake. In the first chapter of this thesis, the aim and coverage of the study is explained. In the second chapter, after the definitions of“Disaster”,“Natural Disaster”are made; the impression probability of natural disasters, the first and second period effects of natural disasters, the type and density of disaster events, the causes that creates disasters solution suggestions against disasters, the damage of long term natural disaster, the results of natural disasters in the world is examined, the problems of natural disasters in housing areas are shown. In the third chapter, the definitions of“Housing”and“Disaster Area Housing”are made, the study of shelter after disaster is examined in three stages; in emergency, rehabilitation and reconstruction stages, the sheltering problem's solution ways are examined generally. In the forth chapter, disasters' social and economic dimensions are explained. According to the inquiry results that were made before in Erzincan and Dinar, the social and economic effects of earthquakes are tried to put forward with examples. In the economic dimension of disasters, natural disasters' examples from the world are given by showing the material loss in monetary assessment. The economical damages of disasters are evaluated seperately for both developed and underdeveloped countries, earthquakes' economic effects are dwelled upon. At the end, it's effects in Turkey are examined. In the fifth chapter, for foreign countries' disaster problems various examples are given from the world, the events that causes natural disasters are examined one byone with their definitions. Disaster problem in foreign countries are tried to be explained with examples of natural disasters that happened until today. In this chapter also some shelter examples are given, which were applied in various foreign countries for shelter applications after disaster. Positive and negative criticisms are dwelled upon concerning this subject. At the end of this chapter a general assessment for disaster area housing that are applied in the world is done. In the sixth chapter, the disaster problem in Turkey is explained as comprehensive, the effective natural disasters in our country are determined as their importance Natural disasters in Turkey are evaluated to the damages and death toll, examples from important disasters, that happened, are given. Natural disasters regional and locational distribution in Turkey are examined seperately. The position of earthquakes in Turkey among natural disasters, their occurrance, density and within the last century their cause of death toll and damage quantity is shown. In this section also the reasons why earthquake example is chosen and the damage reasons of earthquake sismic movements is explained. In the seventh chapter, housing plannig and production problems of before and after earthquake in Turkey is examined. For this subject, first of all precautions that could be done before earthquake in the production of housing in earthquake zones are determined with causes, the reasons of why disaster damages can not be decreased in our country is explained. The problems concerning housing production in earthquake zones after earthquake are explained as emergency help stage, rehabilitation stage and reconstruction stage, their definitions are made, within these stages the solution for sheltering problems,this solution's positive and negative directions are explained with their reasons. In the reconstruction stage, location after earthquake and studies that shall be made in physical reconstruction and methods that should be taken into consideration is tried to be explained. Some solution ways for permanent housing production after earthquake is determined. Also in this chapter,housing application after earthquake in Turkey is examined with various examples. For conclusion, the applications and solutions are examined by some examples on the users' compensate for needs with the social and cultural suitabilities. In the eighth chapter, some sugestions for problems of housing production after earthguake in Turkey is offered. In this study for temporary housing needs, instead of classical coni-form tents, to produce large sumptuous tents with developed technology is being suggested. In the production of permanent housing, it is suggested that the investigation and planning should be made before earthquakes in hazard zones, the disaster area housing problem should be solved together with our country's general housing problem, the rural houses should be renovated and for the other houses there should be developed a control system. In the ninth chapter, the result is involved in. XI