Karbon ayak izi vergilendirmesi ve raporlama sürecine etkisi
Carbon footprint taxation and its impact on the reporting process
- Tez No: 1005991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, karbon ayak izi konsepti ve uygulamaları ile karbon fiyatlandırmasının ekonomik ve ekosistemsel sonuçlarını incelemekle kalmaz, aynı zamanda bireylerin, şirketlerin ve uluslararası hükümetlerin tüm sera gazı emisyonlarını ölçerek öngörülmesi zorunlu olan bir ekosistemsel sürdürürlük enerjisi seviyesi sunmaya çalışır. Bu çalışmada, karbon vergisi ve piyasası düzenlemesinin yanı sıra diğer karbon fiyatlandırma tekniklerini de içeren mevcut karbon fiyatlandırma yöntemleri belirtilmiş ve muhtemel sürdürülebilirlik getirileri ile emisyon azaltımları konusundaki toplam ekonomik maliyet ve piyasa sürekli denge üzerindeki etkileri anlatılmaktadır. Dahası, karbon ayak izi içeren vergi tasarımı ve uygulamalarının, merkezi devletin çevresel politikası belirleyen ve sürdürülebilir kalkınma hedefi sağlık cari analiz faydası sağlamak için rolü ile ilgili analizlere katılmışlardır. Analizler, etkili fiyatlama stratejilerinin, çevresel hizmet üzerinden yaygın alan ve toplum karbon dönüşümü aracılığıyla ekonomik kazanım sağladığını göstermektedir. Çalışma, karbon fiyatlandırmasının, karbon fiyatına ve karbon fiyatlandırmasına dair gelecekteki iç politika önerisi analizi dahilinde habercilerdir.
Özet (Çeviri)
This study examines the economic and environmental impacts of the carbon footprint concept and carbon pricing mechanisms. The carbon footprint provides a critical indicator for environmental sustainability by measuring the total greenhouse gas emissions of individuals, companies, and governments. The study addresses various carbon pricing methods, primarily carbon taxes and carbon market mechanisms, and discusses their effects on emission reductions, economic costs, and market equilibrium. Additionally, the role of carbon footprint taxation in environmental policy-making processes and its contribution to sustainable development goals are analyzed. The findings indicate that effective carbon pricing strategies not only generate environmental benefits but also support the low-carbon transition of society through economic incentive mechanisms. The study evaluates the feasibility and effectiveness of carbon taxation and pricing policies, offering policy recommendations for future implementation.