Gediz Deltası'ndaki bazı amfibi türlerinde fungal patojen (Batrachochytrium dendrobatidis) varlığının araştırılması
Investigation of the presence of fungal pathogen (Batrachochytrium dendrobatidis) in some amphibian species in Gediz delta
- Tez No: 1005996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BAYRAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Zooloji, Biology, Microbiology, Zoology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
Özet
Amfibiler hem sucul hem de karasal habitatlarda yaşamlarını sürdüren omurgalı grubu olup, çevresel değişimlere karşı yüksek duyarlılıkları nedeniyle ekosistem sağlığının önemli biyolojik göstergeleri arasında yer almaktadır. Hem karada hem suda geçen yaşam döngüleri, onları her iki habitatta da etkili olan farklı stres faktörlerine karşı savunmasız hâle getirmektedir. Bu durum, 20. yüzyılın sonlarına doğru amfibi türlerinin küresel popülasyon durumu giderek daha endişe verici bir hâl açmıştır. 2023 yılında yayımlanan İkinci Küresel Amfibi Değerlendirmesi, 8.000'den fazla türün yok olma riskini incelemiş ve türlerin yaklaşık %41'inin risk altında olduğunu ortaya koymuştur. Söz konusu popülasyon azalmasında bir dizi faktör bulunmakla birlikte bulaşıcı fungal, viral ve bakteriyel hastalıklar en kritik etkenlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Özellikle Batrachochytrium dendrobatidis (Bd) tarafından oluşturulan fungal bir enfeksiyon olan chytridiomycosis, kitlesel ölüm olaylarının başlıca etkenlerinden biridir. Bu hastalık, epidermiste elektrolit taşınımın mekanizmasını bozarak osmoregülasyon işlevinin yetersiz kalmasına neden olmakta ve fizyolojik dengesizlik sonucunda enfekte bireylerde mortalite ile sonuçlanmaktadır. Bd'nin neden olduğu enfeksiyon, literatürde küresel ve yerel çalışmalarda farklı lokalitelerde ve çeşitli amfibi türlerinde varlığı rapor edilmiştir. Çalışmamız kapsamında Gediz Nehri ve çevresinde amfibi popülasyonlarında Bd'nin varlığı araştırılmıştır. Örnekleme, 2024–2025 yılları arasında Gediz Nehri ve çevresindeki 4 farklı lokalitelerde gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmaları sırasında yakalanan amfibilerden sürüntü örnekleri alınmış ve patojenin varlığı Real Time PCR yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında toplam 80 sürüntü örneği ile çalışılmış; yapılan analizler sonucunda örneklerin tamamında Bd açısından negatif bulgu elde edilmiş ve herhangi bir pozitif bulguya rastlanmamıştır. Bu sonuçlar, çalışma alanının mevcut durumda Bd açısından ciddi bir tehdit oluşturmadığını ve patojenin amfibi popülasyonları üzerinde belirgin bir olumsuz etki oluşturmadığını ortaya koymaktadır. Ancak patojenin yayılımının çevresel değişkenlere bağlı olarak hızlı biçimde değişebileceği göz önünde bulundurulduğunda, bölgedeki amfibi popülasyonlarının uzun vadeli düzenli izleme çalışmalarının sürdürülmesi ve daha kapsamlı tarama araştırmalarının yapılması büyük önem taşımaktadır
Özet (Çeviri)
Amphibians are a group of vertebrates that inhabit both aquatic and terrestrial environments, and due to their high sensitivity to environmental changes, they are considered important biological indicators of ecosystem health. Their biphasic life cycle renders them vulnerable to various stressors affecting both habitats. Consequently, since the late 20th century, the global population status of amphibian species has become increasingly alarming. The Second Global Amphibian Assessment, published in 2023, evaluated the extinction risk of more than 8,000 species and reported that approximately 41% of species are at risk. Although a range of factors contribute to these population declines, infectious diseases caused by fungi, viruses, and bacteria have emerged as one of the most critical drivers. Chytridiomycosis, a fungal infection caused by Batrachochytrium dendrobatidis (Bd), is particularly recognized as a major factor in mass mortality events. This disease disrupts the mechanism of electrolyte transport in the epidermis, leading to impaired osmoregulation and physiological imbalance, which ultimately results in mortality in infected individuals. Infections caused by Bd have been reported in various localities and amphibian species in both global and local studies. Within the scope of this study, the presence of Bd in amphibian populations around the Gediz River was investigated. Sampling was conducted between 2024 and 2025 at four different sites along the Gediz River and its surroundings. Swab samples were collected from captured amphibians during fieldwork, and the presence of the pathogen was evaluated using Real-Time PCR. A total of 80 swab samples were analyzed, and all samples tested negative for Bd; no positive results were detected. These findings indicate that, at present, the study area does not represent a significant threat regarding Bd, and the pathogen does not exert a noticeable negative effect on amphibian populations. However, considering that the spread of the pathogen may change rapidly depending on environmental variables, long-term regular monitoring of amphibian populations in the region and more comprehensive screening studies are of great importance.