Transient receptor potential vanniloid 4 (TRPV4) kanalının kolon kanseri metastazındaki rolü
The role of transient receptor potential vanilloid 4 (TRPV4) channel on colon cancer metastasis
  1. Tez No: 1006001
  2. Yazar: CANER KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAŞBINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Translasyonel Onkoloji Bilim Dalı
Özet
Kolorektal kanserde mortalitenin başlıca nedeni metastatik evredir ve bu süreci hedefleyen etkili tedavi stratejilerinin geliştirilmesini öncelikli araştırma konularından biridir. Metastazın tümör mikroçevresinde oluşan mekanik kuvvetlerle de şekillendiği giderek daha iyi anlaşılmaktadır. Kolorektal kanserde bu mekanik uyarıların hücre içinde nasıl algılandığı ve metastatik fenotipe nasıl dönüştürüldüğü sürecinde mekanosensitif iyon kanallarının rolü sistematik ve fonksiyonel düzeyde henüz ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu tez çalışmasında, kolorektal kanserde mekanik mikroçevreye yanıt veren iyon kanallarının sistematik olarak belirlenmesi ve bu kanallar arasında TRPV4'ün metastatik süreçlerdeki rolünün aydınlatılması amaçlanmıştır. Protein-protein etkileşim ağları, transkriptomik analizler, regulon sistemi ve sağkalım verileri birlikte değerlendirilmiştir. Bu ağ içerisinde TRPV4'ün, EMT, hücre motilitesi, adezyon ve anjiyogenez gibi metastazla ilişkili süreçlerle yüksek korelasyon sergilemiştir. Patofizyolojik akış koşullarının hücre içi kalsiyum sinyalini artırdığını, Hippo/YAP yolak aktivasyonunu tetiklediğini ve fokal adezyon dinamiklerini yeniden düzenlediğini ortaya koymuştur. TRPV4'ün bu süreçte mekanik uyarılara ve TGF-β faktörüne bağlı olarak hücre membranına transloke olduğu ve aktivasyonunun epitel–mezenkimal geçişi (EMT) güçlendirdiği, buna karşın farmakolojik inhibisyonunun bu fenotipi baskıladığı gösterilmiştir. Sonuç olarak, TRPV4'ün kolorektal kanserde mekanik mikroçevre ile metastatik davranış arasında fonksiyonel bir mekanotransdüksiyon bileşeni olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary cause of mortality in colorectal cancer is the metastatic stage, making effective therapeutic strategies targeting this process a major research priority. It is increasingly recognized that metastasis is shaped by mechanical forces within the tumor microenvironment. However, the mechanisms by which these mechanical stimuli are sensed by cells and translated into metastatic phenotypes are not yet fully understood, and the role of mechanosensitive ion channels in this process has only recently begun to be elucidated. In this thesis, we aimed to systematically identify ion channels that respond to the mechanical microenvironment in colorectal cancer and to elucidate the role of TRPV4 among these channels in metastatic processes. Protein–protein interaction networks, transcriptomic analyses, regulon-based systems, and survival data were integrated to provide a comprehensive evaluation. Within this network, TRPV4 exhibited strong correlations with metastasis-associated processes, including epithelial–mesenchymal transition (EMT), cell motility, adhesion, and angiogenesis. Functional experiments demonstrated that pathophysiological flow conditions increased intracellular calcium signaling, activated the Hippo/YAP pathway, and remodeled focal adhesion dynamics. TRPV4 was shown to translocate to the cell membrane in response to mechanical stimuli and TGF-β signaling, where its activation enhanced EMT, while its pharmacological inhibition suppressed this phenotype. In conclusion, TRPV4 was identified as a functional mechanotransduction component linking the mechanical microenvironment to metastatic behavior in colorectal cancer.