Kentsel dönüşüm projelerinde tasarım ve uygulama süreçlerinin değerlendirilmesi: yeni fikirtepe örneği
Evaluation of design and implementation processes in urban regeneration projects: The new fi̇ki̇rtepe case study
  1. Tez No: 1006015
  2. Yazar: RABİA BAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI PINAR BİKET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, kentsel dönüşüm projelerinin tasarım ve uygulama süreçlerini, İstanbul'un en büyük ve en tartışmalı dönüşüm alanlarından biri olan Yeni Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi örneği üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Kentsel dönüşüm, yalnızca fiziksel mekânların yeniden inşası değil, aynı zamanda sosyal, ekonomik ve yönetsel sistemlerin yeniden düzenlenmesini içeren çok katmanlı bir dönüşüm sürecidir. Bu bağlamda, projelerin başarılı olabilmesi; planlama, tasarım, ihale, uygulama ve kesin kabul gibi süreçlerin birbirini tamamlayan bir bütünlük içinde yürütülmesine bağlıdır. Tez kapsamında öncelikle kentsel dönüşüm kavramı, dünyadaki uygulama biçimleri ve Türkiye'deki gelişimi ile birlikte kuramsal olarak ele alınmıştır. Ardından, dönüşüm projelerindeki uygulama yöntemleri ve Türkiye'deki yasal çerçeve değerlendirilmiştir. Devamında ise proje sürecinde karşılaşılan teknik ve idari gereklilikler, ihale yöntemleri, uygulama detayları ve denetim mekanizmaları ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, sürdürülebilir ve yaşanabilir bir kentsel dönüşümün; tasarım ve uygulama süreçlerinin bütüncül bir yaklaşımla ele alınması ve bu süreçlerin şeffaf, denetlenebilir ve teknik açıdan güçlü bir sistemle desteklenmesiyle mümkün olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the design and implementation processes of urban transformation projects through the case study of the Yeni Fikirtepe Urban Transformation Project, one of the largest and most discussed redevelopment areas in Istanbul. Urban transformation is not merely the reconstruction of physical spaces; it is a complex, multi-layered process that involves the restructuring of social, economic, and administrative systems. In this context, the success of such projects depends on the integrated management of processes such as planning, design, tendering, construction, and final acceptance. Within the scope of this study, the concept of urban transformation is first addressed from a theoretical perspective, including its global practices and historical development in Turkey. Subsequently, implementation methods and the legal framework surrounding urban transformation projects in Turkey are evaluated. The study further explores technical and administrative requirements encountered during project execution, as well as tender procedures, construction details, and monitoring mechanisms. In conclusion, this study aims to demonstrate that sustainable and livable urban transformation is possible only by addressing the design and implementation processes with a holistic approach and supporting these processes with a transparent, auditable, and technically robust system.