Sanat atölye derslerinde deneysel bir malzeme olarak tükenmez kalem kullanımı
Using ballpoint pen as experimental material in art workshop courses
- Tez No: 1006023
- Danışmanlar: PROF. DR. ATA YAKUP KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Güzel sanatlar alanında, özellikle Görsel Sanatlar disiplininde yazılmış olan bu tez, görsel sanatlar eğitiminde kullanılan deneysel malzeme konusunu ele almaktadır. Bu araştırmanın amacı, tükenmez kalemin kurumsal sanat eğitiminde, atölye derslerinde deneysel bir malzeme olarak öğrencilerin sanatsal üretim süreçlerine ne tür katkılar sağlayabileceği sorusuna, literatür taraması ve kişisel deneyimler yoluyla yanıt aramaktır. Ayrıca, tükenmez kalemin güzel sanatlar eğitiminde, atölye dersleri bağlamında malzeme farkındalığı, yaratıcı problem çözme ve teknik beceriler üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Araştırma, sanatsal pedagoji açısından da tükenmez kalemin potansiyelini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda, tükenmez kalemin alışılmışın dışındaki bir malzeme olarak öğrencilerin yaratıcı süreçlerine ve sanatsal üretimlerine nasıl katkı sağlayabileceği incelenmiştir. Bununla birlikte, 0,sanat eğitiminde deneysel malzeme kullanımının önemine dikkat çeken sınırlı sayıdaki alan yazına da katkı sunmaktadır. Sanat eğitiminde, öğrencilerin yaratıcı ve teknik becerilerini geliştirmeleri için farklı malzemelerle denemeler yapmaları teşvik edilmektedir. Ancak sanat eğitiminde tükenmez kaleme sınırlı düzeyde yer verilmektedir. Sanat eğitmenleri ve öğrenciler, çoğunlukla geleneksel malzemeleri tercih etmektedir. Bu nedenle tükenmez kalem kullanımı arka planda kalmaktadır. Bu araştırma, tükenmez kalemin sanat derslerinde yaygın biçimde kullanılabilmesine dair önemli veriler sunarak, malzeme çeşitliliğinin artırılması yönünde sanatsal pedagojik bir katkı sağlamıştır. Ayrıca, sanatsal üretim açısından basit malzemelerin de ifade gücüne sahip olabileceğini ortaya koymakta; sanat eğitiminin planlanması açısından ise, ders müfredatlarında tükenmez kaleme daha fazla yer verilmesine yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, written within the field of Fine Arts—specifically in the discipline of Visual Arts—addresses the use of experimental materials in visual arts education. The aim of this study is to explore, through literature review and personal artistic experience, how the ballpoint pen, as an experimental material in institutional art education and studio courses, can contribute to students' artistic production processes. Additionally, the research seeks to evaluate the impact of the ballpoint pen on material awareness, creative problem-solving, and technical skills within the context of studio courses in fine arts education. From the perspective of artistic pedagogy, the study also aims to reveal the potential of the ballpoint pen. Accordingly, the research investigates how the ballpoint pen, as an unconventional material, can support students' creative processes and artistic production. Moreover, in an era when the number of artists working with diverse materials in the visual arts is increasing, this study contributes to the limited body of literature that emphasizes the importance of experimental material use in art education. In art education, students are encouraged to experiment with various materials to develop their creative and technical skills. However, the use of ballpoint pens in art education remains limited. Art educators and students tend to prioritize traditional materials, which often leads to the marginalization of the ballpoint pen. This research provides significant insights into how the ballpoint pen can be more widely used in art classes, and proposes that expanding material diversity will make a meaningful contribution to artistic pedagogy. It also highlights the expressive potential of simple materials in artistic production and offers recommendations for incorporating the ballpoint pen more extensively into art education curricula.