İşletmelerde sürekli gelişmenin anahtarı olarak eğitim ve eğitim yönetimi
Education and education management as a key of continuous development in business
  1. Tez No: 100604
  2. Yazar: ONUR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. COŞKUN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
işletmelerde sürekli gelişmenin anahtari olarak eğitim ve eğitim yönetimi ÖZET Kişinin bilgi, beceri ve tutumunda olumlu yönde meydana gelen değişim şeklinde tanımlanan eğitim kavramı bilgi çağına giriş sürecinin yaşandığı günümüz dünyasında özellikle önem kazanmış bulunmaktadır. Bilgi çağına paralel birçok sahada gözlemlenen değişimler bireylerin mevcut bilgi, beceri ve tutumlanm sürekli yenilemelerini gerekli kılmaktadır. Birey gibi onların oluşturduğu bu işletmeler de bu oluşumun etkisinde kalmaktadır. Toplumsal, ekonomik ve teknolojik alanlardaki değişim, dünyanın tek bir pazara dönüşüm aşamasında artan rekabet koşullarına işletmelerin insan kaynaklarının uyum sağlayabilmesi önem kazanmış bulunmaktadır. Dolayısıyla işletmeler insan kaynaklarının eğitimine önem vermeye başlamış ve bünyelerinde insan kaynaklan ve eğitim birimleri oluşturarak insan kaynağına yatırım yapmaya başlamışlardır. Bu doğrultudaki ihtiyaç ve çabalar özellikle kalkınma sürecini hızla sürdürme mecburiyetinde olan Türkiye'de daha da önem kazanmıştır. Türkiyenin dünya pazarlarında rekabet etmesi kalite, verimlilik, maliyet, tasarım ve pazarlama gibi dinamiklerin varlığına bağlıdır. Bu ise nitelikli insan gücüyle mümkün olabilmektedir. Böyle bir ihtiyaçtan hareketle hazırlanmış olan bu çalışma işletmelerin etkin bir eğitim organizasyonunu gerçekleştirirken hangi süreçleri takip etmesi gerektiğini açıklamayı hedeflemektedir. Birinci bölümde eğitim ve işletme ilişkisi içinde eğitimin yeri ve önemiyle birlikte eğitim kavramı üzerinde teorik olarak bilgi vermektedir. îkinci bölümde ise eğitim fonksiyonu ve eğitimin yönetimi ele alınmaktadır. Özellikle etkin bir eğitim organizasyonu gerçekleştirme süreçlerinin aktarıldığı bu bölümde; eğitim ihtiyaç analizi, eğitimin planlanması, eğitimin uygulanması ve eğitim sonrası faaliyetler tüm yönleri ile incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise öğrenme süreci ve ölçme değerlendirme faaliyetleri üzerinde durulmuştur. Tezin son kısmında, bir işletmede sürekli gelişme amacım toplam kalite yönetimi anlayışı ile sağlamak isteyen işletme yönetiminin, insan kaynaklarını geliştirmek üzere oluşturduğu eğitim yönetim sistemi konusunda gerçekleştirilenler aktarılmaktadır. V1H
Özet (Çeviri)
EDUCATION AND EDUCATION MANAGEMENT AS A KEY OF CONTINUOUS DEVELOPMENT IN BUSINESS SUMMARY The education concept, defined as positive changes happen on one's own knowledge, capability and behaviour gains particular importance in an entry period of worldwide information century. Changes parallel to information century observed in too many areas render necessity to update always the present knowledge, capability and behaviour. This situation is not only for the individuals but also for the managment founded by them. By the result of the changes in social, economical and technological areas, harmony of the human resource of the managements to the increases competition conditions gained more importance at the time of world's return into a mique market. So managements tend to insist on the human resources education by forming human resourse departments and educative services to their structure to invest to human. Particularly, necessities and struggles for these kinds of educations have an excessive meaning for Turkey whose fore most aim is a rapid development. Turkey's competition conditions with the rest of world are depending on the existence of the quality, productivity, cost planning and marketting dinamics. And that is only possible by the qualified man power. This work targets to welcome these kinds of needs and to describe the steps have to be followed while managments realising an effective training organisation. At the first part, by the relationship between managment training, theorical informations are given about training concept with it's importance. At the second part, training function and education management is subjected. In this part, particularly the steps of verification of an effective training organization is subjected and analysis of training needs, education plannig, application of training and after- training activities are also observed in details. At the third part, the training period and measurement-evaluation activities of training is mentioned. In the last section of the thesis, a management's application about managing training and development system to provide an everlasting developing in Total Quality Management is subjected. IX