Yalın üretim sistemleri ve geliştirme örnekleri
Lean production systems and development models
- Tez No: 100603
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET F. ÖZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
YALIN ÜRETİM SİSTEMLERİ VE GELİŞTİRME ÖRNEKLERİ ÖZET 1980'li yıllarda üretim sektöründeki firmalar daha yüksek seviyede üretimden sağlanan gücü yeniden keşfettiler ve rekabet güçlerini geliştirmek için çeşitli aktiviteleri deneme girişiminde bulunmaya başladılar. Bir çoğuna göre“ üretim stratejileri, çeşitli ölçütlere göre sektörlerindeki en iyi şirketler kadar ”iyi“ ve ”dünya çapında“ olmalıydı. Bu amacı takip edebilmek için, genellikle sayılan giderek artan Toplam Kalite Yönetimi, Tam Zamanında Üretim ve Üretilebilirliğe Göre Tasarım gibi geliştirme programlarından birini veya birden fazlasını adapte etme yoluna gittiler. Bu geliştirme çabalarının bir kısmı başarıya ulaşmışsa da, son verilere göre önemli bir kısmı tatmin edici sonuçlardan uzaktırlar. Konunun kritik noktası, bir çok firmanın organizasyonel yapısının şekli üzerinde (ör: JIT ve TQM) özünden yani bir fabrikayı üstün kılan ve çeşitli geliştirme programlarının amaçlarına ulaşmasını sağlayan yetenekler ve uzmanlıklardan daha çok odaklanırlar. Bu yaklaşımın sonucu olarak yöneticiler bu tür programlan, amaçlanan bir yönde temel taşlardan çok belirli problemlerin çözümü olarak görme eğilimindedirler. Üretim stratejisini amaçlanan bir yön olarak ele alma yaklaşımı bir şirketin çalışmasında neredeyse tüm açılardan dallanmalar sahiptir, çünkü uzun vadede başannın anahtarını ”belirli şeyleri rakiplerin yaptığından daha iyi yapabilmek“ olarak tanımlar. Bu tür daha üstün organizasyonel yetenekler, satın alınabilen ve meydana getirilebilen olgulan temel alan alanlara göre daha dayanıklı rekabet avantajlan sağlarlar. Bir şirket belli bir teknolojiyi satın alabilir, ancak bunu etkili üretim ve satışta yada uzun vadede geliştirme yeteneğine sahip olamayabilir. Rekabet avantajına giden yol, gelişmiş ekipmanlar, üretimin işçiliğn ucuz olduğu alanlara transferi yada bir TQM sistemi adapte ederek kaliteyi geliştirmekten geçmemektedir. Tüm bunlar rakiplerin de göreli olarak kopyalayabilecekleri programlardır. Rekabetçi olmak, rekabetçi kalmak ve pazarda lider olabilmek için altın bir anahtar veya evrensel bir doğru yoktur. Herşeyden önce bir şirketin üretecek ürünleri, üretim yapacak tesisleri, bunlan satacak satış kanallan ve bu ürünleri talep eden müşterileri olmalıdır. Kesinlikle doğru olan rekabetçi olmak için müşteri odaklı özellikli ürünlere sahip olmak ve bu ürünleri üreten uyumlandınlabilir bir üretim sistemine sahip olmak gerekliliğidir. Durağan bir çevrede, rekabet stratejisi bir durumu korumak ve üretim stratejisi de o durumu korumak için gerekli unsurlann geliştirilmesi üzerinde odaklanırlar. Çalkantılı ortamlarda ise stratejinin amacı ”stratejik esnekliğe" dönüşür. Dünya çağmda olmak yeterli değildir ; bir şirket ani değişiklikleri göreli olarak daha hızlı ve minimum kaynaklar ile gerçekleştirebilme yeteneğine sahip olmak zorundadır. Geldiğimiz noktada bu zamana kadar yaratılmış metodolojileri iyice irdelemek ve uygun olanlardan melez bir sistem yaratmak gerekmektedir. Düşük maliyet, operasyonel mükemmellik, hızlı tepkisel bir üretim sistemi ancak bu yolla yaratılabilir. XII
Özet (Çeviri)
LEAN PRODUCTION SYSTEMS AND DEVELOPMENT MODELS SUMMARY During the 1980's manufacturing companies rediscovered the power that comes from superior manufacturing and initiated a variety of activities to improve their competitiveness. Many announced that their“manufacturing strategy”was to become“world-class”~as good, along various measures, as the best companies in their industries, hi pursuing this goal, they typically adopted one or more programs, such as TQM (Total Quality Management), JIT (Just in Time) production, and DFM(Design for Manufacturability), not to mention lean manufacturing, reengineering, benchmarking, and the ubiquitous team approach. While some of these improvement efforts have been successful, the majorities, according to recent surveys, have not. This debate is misdirected. The problem is not with the programs nor with the way they are implemented. The problem is that simply improving manufacturing by, adopting JJT, TQM, or some other three-letter acronym is not a strategy for using manufacturing to achieve competitive advantage. Neither is aspiring to lean manufacturing, continuous improvement, or world class status. Looking at the manufacturing strategy as an intended direction has ramifications for almost every aspect of running a corporation because it implies that the key to long- term success is being able to do certain things better than your competitors can. Such superior organisational capabilities provide a competitive advantage that is much more sustainable than one based on something you can build or buy. You may be able to buy access to a certain technology, for example, but you cannot buy the ability to produce it efficiently, sell it effectively or advance it over time. The road to competitive success is not paved with advanced equipment, the transfer of production to a low-wage area, or improving quality by adopting a TQM system. These are all programs that your competitors can copy relatively easily. In a stable environment, competitive strategy is about staking a position, and manufacturing strategy focuses on getting better at the things necessary to defend that position. In turbulent environments, the goal of strategy becomes strategic flexibility. Being world class is not enough, a company also has to have the capability to switch gears relatively quickly and with minimal sources. To be competitive, to remain competitive and to lead the market there is no golden or a global rule. A company has to have products to produce, facilities to manufacture, channels to sell and of course customers to buy. Here it is strictly true to have unique and customer oriented products with adaptive production system using all successful methodologies as a part of the system. At that point it is right to understand the methodologies developed and implemented, and to built a new hybrid system. This is the only way to create a; low cost, operational excellent, quick response manufacturing system. XIll