Ortaokul öğretmenlerinin dijital ebeveynlik öz yeterliklerinin incelemesi: Eskişehir ili örneği
An examination of middle school teachers' digital parenting self-efficacy: The case of Eski̇şehi̇r
  1. Tez No: 1006045
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL KABAKÇI YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Dijital ebeveynlik öz yeterliği, öğretmenlerin çocukların dijital ortamlarda karşılaşabilecekleri riskleri tanıma, önlem alma, rehberlik etme ve güvenli dijital kullanım alışkanlıkları kazandırma konusundaki yeterlik algılarını ifade etmektedir. Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğretmenlerinin dijital ebeveynlik öz yeterlik düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırmada öğretmenlerin dijital ebeveynlik öz yeterlik düzeyleri ile yaş, cinsiyet, branş, mesleki kıdem, çocuk sayısı ve kullanılan dijital araç sayısı gibi değişkenler arasındaki farklar incelenmiştir. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada genel tarama modeli benimsenmiştir.r Araştırma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Eskişehir il merkezinde bulunan 40 ortaokulda görev yapan 214 öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, dijital ebeveynlik öz yeterliğini belirlemeye yönelik bir ölçme aracıyla toplanmış ve istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, ortaokul öğretmenlerinin dijital ebeveynlik öz yeterlik düzeylerinin genel olarak orta ve yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin dijital ebeveynlik öz yeterlik düzeylerinin yaş ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı biçimde farklılaştığı, buna karşın cinsiyet, branş, çocuk sayısı, eş mesleği, öğretmenlerin kullandıkları dijital araç sayısı ve çocuklarının kullandığı dijital araç sayısı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, öğretmenlerin dijital ebeveynlik becerilerinin geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Digital parenting self-efficacy refers to teachers' perceptions of their competence in recognizing digital risks that children may encounter in online environments, taking preventive measures, providing guidance, and fostering safe digital use habits. This study aimed to determine the digital parenting self-efficacy levels of middle school teachers and to examine whether these levels differ according to various demographic variables. The relationships between teachers' digital parenting self-efficacy levels and variables such as age, gender, subject area, professional seniority, number of children, and the number of digital devices used were investigated. Employing a quantitative research approach, the study adopted a relational survey design. The research was conducted during the 2024–2025 academic year with 214 teachers working in 40 middle schools in the city center of Eskişehir. Data were collected using a scale developed to measure digital parenting self-efficacy and were analyzed through statistical methods. The findings indicated that teachers' digital parenting self-efficacy levels were generally moderate to high. Furthermore, significant differences were found according to age and professional seniority, whereas no significant differences were observed in terms of gender, subject area, number of children, spouse's profession, the number of digital devices used by teachers, or the number of digital devices used by their children. Based on the findings, recommendations were proposed to support the development of teachers' digital parenting skills.