Yapay zekânın insan kaynakları uygulamalarına etkisi: Türkiye ve Mısır karşılaştırması
The impact of artificial intelligence on human resource management practices: A comparison between Turkey and Egypt
  1. Tez No: 1006056
  2. Yazar: NADA MOHAMED ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KILIÇ KIRILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Uluslararası Ticaret, Uluslararası İlişkiler, Business Administration, International Trade, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
Özet
İş dünyasında dijitalleşmenin ivme kazanması ile birlikte yapay zekâ teknolojileri de işletmelerin yönetim aşamalarına, insan kaynakları yönetim uygulamalarına yön veren nitelikte yerini almaktadır. İşe alım, çalışan performansını değerlendirme, eğitim ve beceri, çalışan deneyimi gibi insan kaynaklarını ilgilendiren durumlarda yapay zekâ desteği giderek yaygınlaşmaktadır. Bu yaygınlaşma sonucun da süreç daha çabuk, düzenli ve veri tabanlı bir yapıya dönüşmesine katkı sağlamaktadır. Ancak bu dönüşüm beraberinde etik sorunlar, gizlilik ilkesi, kaydedilen verilerin güvenliği gibi sorunları da ortaya çıkarmaktadır. Bu araştırmanın hedefi, yapay zekâ uygulamalarının insan kaynakları yönetimi faaliyetlerine etkisini araştırarak Türkiye ile Mısır'daki faaliyetleri karşılaştırmalı olarak meydana çıkarmaktır. Bu hedef ışığında çalışmada nitel araştırma yolu kullanılmıştır. Araştırma verileri, Türkiye ile Mısır'daki faaliyet gösteren işletmelerde çalışan insan kaynakları yöneticileri ve uzmanlarıyla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Görüşmelerin bazıları çevrimiçi uygulamalar aracılığla bazıları ise işverenlerin kendi ofislerinde yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerden elde edilen veriler yazılı hale getirilip içerik analizi yöntemi ile analiz edilerek veriler MAXQDA 2025 programına aktarılmıştır. Programda tematik kodlamalar ve alt kodlamalar yapılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Bu analiz sürecinde konular ve temalar sistemli bir şekilde değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler iki ülkede de yapay zekâ uygulamalarının işe alım süreçlerinde yoğun şekilde kullanıldığını ve birçok uygulamada ön plana çıktığını göstermektedir. Ek olarak eğitim araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde yapay zekâ destekli uygulamaların kullanımı artmıştır ve yetenek yönetimi süreçlerinde veri temelli yönelim hız kazanmıştır. Bununla beraber Mısır ve Türkiye arasında kurumsal farkındalık ve yasal düzenlemeler açısından birçok farklılığın olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra yapay zekâ uygulamalarının verimlilik ve zaman açısından tasarruf sağladığı, buna karşılık olarak da ahlaki sorunlar, veri güvenliği ve çalışanların iş güvenliğine dair kaygılar gibi bazı riskli durumları da beraberinde getirdiği belirlenmiştir. Bu çalışmanın önemi, yapay zekâ uygulamalarının etkin ve güvenli bir şekilde benimsenmesini iyileştirmeye yardımcı olan karşılaştırmalı bir bakış açısı sağlayarak, insan kaynakları departmanlarındaki karar vericileri desteklemeye katkıda bulunmasında da yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of digitalization in the business world, artificial intelligence technologies have also taken their place in guiding business management processes and human resources management applications. AI support is becoming increasingly widespread in areas related to human resources, such as recruitment, employee performance evaluation, training and skills, and employee experience. This widespread use contributes to the process becoming faster, more organized, and data driven. However, this transformation also raises issues such as ethical concerns, privacy principles, and the security of recorded data. The objective of this research is to investigate the impact of artificial intelligence applications on human resources management activities and to compare the activities in Turkey and Egypt. Considering this objective, qualitative research was used in the study. The research data was obtained through semi-structured interviews with human resources managers and experts working in companies operating in Turkey and Egypt. Some of the interviews were conducted online, while others were held face-to-face at the employers' offices. The data obtained from these interviews was transcribed and analyzed using content analysis, then transferred to the MAXQDA 2025 program. Thematic coding and sub-coding were performed in the program to conduct the analyses. During this analysis process, topics and themes were evaluated systematically. The data obtained shows that artificial intelligence applications are used intensively in the recruitment processes in both countries and are prominent in many applications. In addition, the use of artificial intelligence-supported applications in education research and development activities has increased, and data-driven orientation has gained momentum in talent management processes. However, it has been observed that there are many differences between Egypt and Turkey in terms of institutional awareness and legal regulations. In addition, it has been determined that artificial intelligence applications provide savings in terms of efficiency and time but also bring with them certain risks such as ethical issues, data security, and concerns about employee job security. The importance of this study lies in providing a comparative perspective that helps improve the effective and safe adoption of artificial intelligence applications, thereby contributing to supporting decision-makers in human resources departments.