Fıkhi açıdan çocuğun ibadeti
The worship of the child from a jurisprudential perspective
  1. Tez No: 1006079
  2. Yazar: YUSUF SÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Çocukluk dönemi, kişinin zihin ve gönül dünyasının şekillendiği ve değerlerinin temellerinin atıldığı en önemli dönemdir. Bu dönemde kazanılan maddi ve manevi kabiliyetler hem bireysel gelişimi hem de toplumun geleceğini doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple çocukların İslâmi, insani ve ahlaki değerlerle yetiştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Allah'ın bir emaneti olan çocukların sağlıklı ve donanımlı bireyler olarak yetiştirilmeleri ise uzun ve sorumluluk gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte ailelerin yanı sıra eğitimciler ve toplumun tüm kesimleri önemli rol üstlenirken, özellikle çocukların ibadet eğitimlerinin doğru şekilde verilmesi ve ibadetlerle ilişkilerinin fıkhî açıdan sağlıklı biçimde anlaşılması büyük bir gereklilik olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, İslâm fıkhı açısından çocuğun ibadet yükümlülüğü ve yerine getirdiği ibadetlerinin geçerliliği ele alınmakta; özellikle temyiz dönemindeki çocukların ibadetlerine dair fıkhî bir çerçeve sunulması amaçlanmaktadır. Ayrıca çalışma, çocukların dini gelişimine katkı sağlamayı ve aileler ile din eğitimi kurumları için farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Çalışmanın birinci bölümünde çocuğun tanımı, çocukluk dönemleri ve bu dönemlerin fıkhî karşılıkları ele alınarak ehliyet konusu sistematik biçimde incelenmiş, temyiz dönemindeki çocukların bazı filleri fıkhî açıdan değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise çocuğun iman ve ibadet yükümlülüğü konuları mezhepler arası karşılaştırmalı olarak ele alınmış; mümeyyiz çocuğun imanının geçerliliği genel olarak kabul edilmiştir. Genel anlamda çocuğun buluğa ermeden ibadetle yükümlü sayılmadığı, ancak yaptığı ibadetlerin geçerli olup hem kendisine hem de onu yetiştiren kişilere sevap kazandırdığı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Childhood is the most important period in which a person's intellectual and emotional world is shaped and the foundations of their values are established. The material and spiritual abilities acquired during this period directly affect both individual development and the future of society. For this reason, it is of great importance that children be raised with Islamic, human, and moral values. Raising children—who are a trust from Allah—as healthy and well-equipped individuals is a long process that requires responsibility. In this process, alongside families, educators and all segments of society assume significant roles; in particular, ensuring that children receive proper worship education and that their relationship with acts of worship is understood soundly from a jurisprudential perspective emerges as a major necessity. In this study, the child's obligation of worship and the validity of the acts of worship they perform are examined from the perspective of Islamic jurisprudence. In particular, the study aims to present a juristic framework concerning the acts of worship of children in the age of discernment (tamyīz). In addition, the study seeks to contribute to children's religious development and to raise awareness among families and religious education institutions. In the first chapter, the definition of the child, the stages of childhood, and the juristic equivalents of these stages are discussed, and the issue of legal capacity is examined systematically. Certain acts of children in the age of discernment are also evaluated from a juristic perspective. In the second chapter, the issues of the child's faith and obligation of worship are addressed comparatively across the legal schools (madhhabs). The validity of the faith of the discerning child (mumayyiz) is generally accepted. In general, it is stated that a child is not considered legally obligated to perform acts of worship before reaching puberty; however, the acts of worship they perform are valid and earn spiritual reward both for the child and for those responsible for raising them.