Diplomacy on ice: Transforming U.S.–Russia relations in the Arctic through science diplomacy
Buz üstünde diplomasi: Arktik'te ABD-Rusya ilişkilerinin bilim diplomasisi aracılığıyla dönüşümü
- Tez No: 1006096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, artan jeopolitik gerilimler bağlamında Amerika Birleşik Devletleri ile Rusya arasındaki Arktik ilişkilerinde bilim diplomasisinin rolünü incelemektedir. Çalışmanın temel araştırma sorusu şu şekildedir: ABD'nin bilim diplomasisi, Rusya–Ukrayna krizi öncesinde ve sonrasında Arktik bölgesinde Rusya ile iş birliği kurmada nasıl bir rol oynamaktadır? Tez, nitel bir araştırma tasarımına dayanmakta olup yarı yapılandırılmış uzman mülakatları ile karşılaştırmalı belge analizini bir arada kullanmaktadır. Bu kapsamda Mart–Mayıs 2025 tarihleri arasında ABD, Rusya ve diğer Arktik ülkelerinden Arktik yönetişimi ve bilim diplomasisi alanında çalışan 23 uzman ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ABD'nin 2009, 2013 ve 2022 yıllarında yayımladığı Arktik strateji belgeleri ile Rusya'nın 2008 ve 2020 tarihli Arktik strateji belgeleri analiz edilmiştir. Bulgular, bilim diplomasisinin tarihsel olarak Arktik'te iş birliğini desteklediğini ve Arktik İstisnailiğini güçlendirdiğini göstermektedir. Ancak 2014 sonrası ve özellikle 2022 Rusya–Ukrayna savaşıyla birlikte bu rol önemli ölçüde dönüşmüştür. Günümüzde bilimsel iş birliği sınırlı ve işlevsel düzeyde devam etmekte, ancak Arktik'i daha geniş jeopolitik çatışmalardan yalıtan bir mekanizma olma özelliğini büyük ölçüde yitirmektedir. Bu bağlamda Arktik yönetişimi, bilim temelli çok taraflı bir yapıdan egemenlik ve güvenlik odaklı bir düzene evrilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the role of science diplomacy in shaping United States–Russia relations in the Arctic under conditions of increasing geopolitical tension. The study addresses the following research question: How does U.S. science diplomacy function as a channel for cooperation with Russia in the Arctic region before and after the Russia–Ukraine crisis? The dissertation adopts a qualitative research design combining semi-structured expert interviews and comparative content analysis of national Arctic strategy documents. Between March and May 2025, in-depth interviews were conducted with 23 experts working on Arctic governance and science diplomacy from the United States, Russia, and other Arctic states. In addition, U.S. Arctic strategies published in 2009, 2013, and 2022 and Russian Arctic strategies released in 2008 and 2020 were analyzed to examine how scientific cooperation, environmental issues, and security concerns are framed at the state level. The findings demonstrate that science diplomacy historically played a significant role in sustaining cooperation and reinforcing Arctic Exceptionalism, particularly during the post–Cold War period. However, this role has gradually transformed following the deterioration of U.S.–Russia relations after 2014 and the 2022 Russia–Ukraine war. While scientific cooperation and environmental research continue to facilitate limited functional interaction, they no longer operate as trust-building mechanisms capable of insulating the Arctic from broader geopolitical conflict. Instead, Arctic governance has shifted from a science-based multilateral order toward a sovereignty- and security-oriented framework. From a constructivist perspective, the dissertation concludes that Arctic Exceptionalism has not disappeared but has been redefined, operating today as a constrained and conditional form of cooperation rather than a stable governing principle.