Çağdaş Türk edebiyatında otizmin temsili
The representation of autism in contemporary Turkish literature
- Tez No: 1006105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY TAYMAZ SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda toplumda otizme yönelik farkındalık ihtiyacının artmasıyla birlikte, otizmin Türk edebiyatında kurgu içeren eserlerde ana tema olarak ele alınması giderek yaygınlaşmaktadır. Otizm spektrum bozukluğuna sahip bireylerin yaşam deneyimlerine ve duygu durumlarına yönelik artan ilgi, bu alanda edebî üretimi kaçınılmaz kılmıştır. Bu çalışma, otizm spektrum bozukluğu ile doğrudan ya da dolaylı deneyimi bulunan yazarlar tarafından kaleme alınmış çağdaş Türk edebiyatı eserlerinde otizmin nasıl temsil edildiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, Otizm: Kardeşim ve Ben, Bu Gezegende Otizm Var ve Ben de Artık Fark Edilmek İstiyorum adlı üç eser doküman analizi yöntemiyle ele alınmıştır. Çalışmada, otizmli bireylerin edebî metinlerde hangi yönleriyle ele alındığı ve bu temsillerin toplumsal algıyla nasıl ilişkilendiği değerlendirilmiştir. Böylece çağdaş Türk edebiyatının otizm spektrum bozukluğuna yaklaşım biçimi ve bu yaklaşımın toplumsal farkındalık oluşturmadaki rolü incelenmiştir. İncelenen eserlerin gerçek yaşam deneyimlerine dayanması ve alan bilgisi ya da kişisel deneyim sahibi yazarlar tarafından kaleme alınmış olması, otizme ilişkin temsillerin gerçekçi ve dönüştürücü bir potansiyel taşıdığını göstermektedir. Bu bağlamda çalışma, edebiyatın sosyo-kültürel ve eğitsel alanlarda otizme yönelik duyarlılığın gelişmesine katkı sağlayabilecek bir araç olarak değerlendirilmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the increasing need for awareness regarding autism in society, the portrayal of autism as a central theme in fictional works of Turkish literature has become increasingly common. The growing interest in the life experiences and emotional states of individuals with autism spectrum disorder has made literary production in this area inevitable. This study aims to examine how autism is represented in contemporary Turkish literary works written by authors with direct or indirect experience with autism spectrum disorder. Accordingly, three works, namely“Otizm: Kardeşim ve Ben”,“Bu Gezegende Otizm Var”and“Ben De Artık Fark Edilmek İstiyorum”were analyzed using the document analysis method. The study assesses which aspects of autistic individuals are addressed in literary texts and how these representations relate to societal perception. Thus, the approach of contemporary Turkish literature to autism spectrum disorder and the role of this approach in creating social awareness are examined. The fact that the works examined are based on real-life experiences and written by authors with field knowledge or personal experience demonstrates that representations of autism have a realistic and transformative potential. In this context, the study highlights the importance of evaluating literature as a tool that can contribute to the development of sensitivity towards autism in socio-cultural and educational fields.