Çağdaş Alman ve Türk çocuk edebiyatında çocuk teolojisi üzerine bir karşılaştırma
A comparative study on child theology in contemporary German and Turkish children's literature
- Tez No: 926085
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UĞUR NALCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Çocuk teolojisi son yirmi yıla dayanmakta ve dünyada giderek artan araştırmalar yapılmaktadır. Ülkemizde bu alanın irdelenmemiş olması literatürdeki ihtiyacı ortaya koymuştur. Bu nedenle çalışmada çocuk edebiyatında, çocuk teolojisine odaklanılmıştır. Bu çalışmanın amacı, çağdaş Alman ve Türk çocuk edebiyatı eserlerinde çocuk teolojisi temalarının nasıl ele alındığını karşılaştırmalı bir perspektifle incelemektir. Bu bağlamda, çalışmada seçilen Alman ve Türk çocuk romanları doküman inceleme ile Metne Bağlı İnceleme (Werkimmanent) yöntemi kullanılmıştır. yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde dünyada ve ülkemizde çocuk teolojisinin tarihsel gelişimi ile çocuk edebiyatı ile ilişkisi açıklanmıştır. İkinci bölümde Karşılaştırmalı edebiyat bilimi çerçevesinde tarihsel arka planı ve günümüz Germanistik çalışmaları ortaya konulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde çağdaş Alman ve Türk çocuk edebiyatı çerçevesinde belirlenen romanlar, Tanrı-Allah, Yaratılış ve Ölüm olmak üzere üç ana motif üzerinde incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Çağdaş Alman ve Türk çocuk edebiyatında teolojik motiflerin ele alınış biçimi karşılaştırmalı bir yaklaşımla değerlendirilerek, bu motiflerin ortak yönleri ve farklılıklarının çocuk edebiyatına yansımalarının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Nitel bir çalışma olan araştırmanın deseni Durum çalışması olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Child theology has been around for the last twenty years, and increasingly more research is being conducted worldwide. The lack of exploration of this field in our country has highlighted the need in the literature. Therefore, the study focuses on child theology within children's literature. The aim of this study is to examine how the themes of child theology are addressed in contemporary German and Turkish children's literature from a comparative perspective. In this context, the selected German and Turkish children's novels in the study were analyzed using document review and the Werkimmanent method. it has been analyzed using the method. In the first section of the study, the historical development of children's theology in the world and in our country, as well as its relationship with children's literature, has been explained. In the second section, the historical background and contemporary German studies within the framework of Comparative Literature have been presented. In the third section of the study, novels identified within the framework of contemporary German and Turkish children's literature are examined and compared based on three main motifs: God-Allah, Creation, and Death. In contemporary German and Turkish children's literature, the approach to theological motifs is evaluated through a comparative perspective, aiming to reveal the commonalities and differences of these motifs and their reflections in children's literature. The design of the research, which is a qualitative study, has been determined as a case study.