Kerpiç yapılarda sıva ile dış yüzey koruması
Out surface protection by plaster in adobe building
  1. Tez No: 100614
  2. Yazar: GÜL NUR GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
KERPİÇ YAPILARDA SIVA İLE DIŞ YÜZEY KORUMASI ÖZET Kerpiç yapılarda, yapının ve yapıyı oluşturan yüzeylerin özellikleri ile bu yüzeylerde etkin olan hasar sebepleri ve oluşan hasarlara karşı yüzeyin nasıl korunabileceği, korunmanın şekli ve yöntemi bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Kerpiç yapı insan sağlığı ve ekolojik çevre sağlığı açısından önemlidir. Ülkemizin bir kültür varlığı olan bu yapı sisteminin korunması gerekliliği, mevcut yapı stoklarının değerlendirilmesini ve bu sistemin geleceğe taşınabilmesini sağlamaktır. Yapıya hasar veren etkilerle daha çok ve öncelikle karşılaşan yapı dış kabuğunun korunmasının gerekliliği birinci bölümde anlatılmaktadır. İkinci bölümde, yapı malzemesi olarak kerpiç malzemesi ve kerpiç yapı özellikleriyle incelenmiştir. Kerpiç yapıda hasar ve bu hasar sebeplerine karşın kerpici iyileştirme yolları, kerpiç duvarın yüzey özellikleri de bu bölümde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde yapıda ve yapı yüzeyinde oluşan hasar sebepleri ve bunun sonuçları anlatılmaktadır. Doğal ve atmosferik olayların yanında malzemenin bünyesinden veya yanlış uygulanmasından meydana gelebilecek hasarlar ve bunun sonuçlarının nasıl gözlenebileceği, kullanıcının veya yapımın dikkatsizliğinin de birçok hasar oluşumuna sebebiyet vereceği anlatılmaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise yapının gerek bütününde gerekse malzeme bazında tasarım evresinden başlayarak yapım ve yapımın bitiminden sonra başlayan ömrü boyunca hasar oluşmasını önleyebilmek, bunu azaltmak veya tamamen önüne geçebilmek için yapılabilecek yüzey koruma yöntemleri yer almaktadır. Yöntemlerden sıvama bu tezin konusunu oluşturmaktadır. İTÜ 'de 1983 - 1985 senelerinde yapılan“ Deneme Yapısı ”üzerinde yapıldığı sene ve 1991 yılında bir sıva araştırması yürütülmüştür. Tezin dördüncü bölümünde, bu araştırmadan hareketle gerçekleştirilen bir laboratuar deneyi anlatılmaktadır. Deney aşamasında deneme yapısı olan bu Alçılı Kerpiç yapıya 1983 yılında uygulanan geleneksel ve 1991 yılında uygulanan endüstriyel sıvalardan alınan numunelerde buhar difüzyon direnç etkisi laboratuar metotları ile test edilmiştir. Elde edilen sonuçların 3 ve 11 arasında değişkenlik göstermeleri ve 8 yıl süreyle iyi durumda kaldıkları göz önüne alınınca kerpiç duvar yüzeyine uygulanacak sıvanın buhar difüzyon direnç faktörü değerinin u < 13 olması koşuluyla uygulanabileceği sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak yapılan araştırmalara göre stabilize edilip iyileştirilmiş kerpiç yapıların yarattıkları sağlıklı mekanlar ve kültür varlıklarının korunmasına katkıda bulunmak amacıyla ömürlü ve güvenilir oldukları görülmüştür. Böylece kerpiç yapı ve sisteminin korunmasının yapı, çevre ve insan sağlığı ile birlikte dünya ekolojisi açısından da son derece önemli olduğu gösterilmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
OUT SURFACE PROTECTION BY PLASTER IN ADOBE BUILDINGS SUMMARY This thesis concentrates on the characteristics of the building surfaces, the reasons of damages and the ways and methods to protect the surface from these damage effects. Adobe buildings are important in terms of human health and ecological environment care. The necessity of protecting this building system as a cultural value of our country provides the use of present built stocks and the chance of carrying the system further into the future. The importance of protecting the outside surface which is effected first and seriously by the damages is mentioned in the first section. The second section is a study on adobe construction material and adobe building characteristics. The types and reasons of damages on adobe structures, the methods to improve the adobe structureso that it is protected aganist these effects and the surface qualifications of adobe wall are also mentioned in this section. The third section is mainly based on the reasons and the outcomes of damages on the surfaces and on the building itself. The description of damages caused by material defects and wrong applications as well as natural and atmospheric events and how these damages appear on the surfaces the fact that careless use or built may also cause important damages are explained in this section. The fourth section describes materials based or complete surface protection methods against the occurence or for reducing damages effects althrough the building life from the design stage to the end of its use period. One of these methods, the subject of this thesis, is plastering. A research about outside plaster application on gypsum stabilized walls is carried out in 1983 and 1991 in the“ Reference Building”consturcted between 1983-1991 in I.T.U. A laboratory examination based on this research is explained in the fourth section of the thesis. The vapour diffusion ressistance effect in the samples from the traditional plaster application on adobe building in 1983 and industrial plaster application in 1991, is tested by laboratory methods during this examination process. The results, varying from 3 to 1 1 and remaining in good condition for 8 years, have shown that the plaster application on gypsum stabilized adobe wall surfaces are possible on condition that the vapour diffusion coefficent is u £ 13. In conclusion it is recognized that the gypsum stabilized adobe buildings are long- lasting and dependable with their characteristics that provide healthy settlements and contribute to the cultural heritage. Therefore, the significance of the protection of adobe building and construction system in terms of building performance, environmental care, human health and of the ecological balance is proved. IX