Ortaokul öğrencilerinin amaca uygun metin yazma becerilerinin incelenmesi (Karşılaştırmalı bir çalışma)
An examination of middle school students' purposeful text writing skills (A comparative study)
  1. Tez No: 1006146
  2. Yazar: DİLAL AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE COŞKUN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinin amaca uygun metin yazma becerilerini karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma nitel araştırma yöntemine göre tasarlanmıştır. Katılımcılar Türkiye'de bir ilin merkez ilçelerindeki beş ortaokulda öğrenim gören 7. sınıf öğrencileri ve bu öğrencilerin derslerine giren Türkçe öğretmenlerinden oluşmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen“amaca uygun metin yazma formu”,“mevcut metin yazma formu”,“metin değerlendirme formu”,“öğrenci görüşme formu”ve“öğretmen görüşme formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde nitel çözümleme tekniklerinden yararlanılmıştır. Öğrenciler tarafından yazılan metinler betimsel analiz ile çözümlenirken öğretmen ve öğrenci görüşme formları ile elde edilen veriler içerik analizi yapılarak çözümlenmiştir. Veri analizi sürecinde kodlayıcı güvenirliği yapılmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçlar, amaca uygun metin yazma uygulamasının öğrencilerde metin bütünlüğü, tür unsurlarını kullanma, metin kurgusu ve başlık belirleme becerilerini desteklediğini ve bu süreçte öğrencilerin yazma deneyimlerini zenginleştirdiğini ortaya koymaktadır. Öğretmen görüşlerine göre bu uygulama öğrencilerin yazma kaygısını azaltmakta, motivasyon ve öz güveni arttırmakta, hayal gücünü geliştirmekte ve yazma sürecinin daha bilinçli yürütülmesini sağlamaktadır. Öğretmen ve öğrenci görüşleri incelendiğinde amaca uygun metin yazma formunda sunulan çerçeve öğrencilere rehberlik etmekte ve yazma sürecini kolaylaştırmaktadır. Amaca uygun metin yazma uygulamalarının ders kitaplarında yer alması öğrencilerin beceri gelişimlerini destekleyecek ve yeni araştırmacılara çalışma alanı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the purpose-oriented writing skills of middle school students. The study was designed using a qualitative research approach. The participants consisted of 7th-grade students attending five middle schools in the central districts of a province in Turkey and their Turkish language teachers. Convenience sampling was employed to determine the study group. Data were collected through a“purpose-oriented writing form,”a“current text writing form,”a“text evaluation form,”a“student interview form,”and a“teacher interview form,”all developed by the researcher. The data were analyzed using qualitative analysis techniques. Students' written texts were examined through descriptive analysis, while the data obtained from teacher and student interviews were analyzed using content analysis. Inter-coder reliability was established during the data analysis process. The findings indicate that purpose-oriented writing practices support students' skills in text coherence, the use of genre-specific elements, text structure, and title selection, while also enriching their overall writing experiences. According to teachers' views, this practice reduces writing anxiety, increases motivation and self-confidence, enhances imagination, and promotes a more conscious writing process. Both teacher and student opinions suggest that the framework provided by the purpose-oriented writing format guides students and facilitates the writing process. Including purpose-oriented writing practices in textbooks is expected to support students' skill development and offer new avenues for further research.