Mimaride geçirgenlik-şeffaflık
- Tez No: 100617
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Norberg-Schulz kenti;“Kent; insanların yaşam anlayışlarını ve görüşlerini beraberinde getirdikleri bir karşılaşma yeridir. Kapalı ve uzak olanı biraraya getiren bir mikrokosmos olması gereken kent; bize, bizi aynı yapmadan bir kimlik kazandırır”biçiminde tanımlamıştır. Kentsel yaşantı Özel ve kamusal yaşam biçimlerini oluşturmakta ve bu yaşam biçimlerinin kendilerine özgü oluşturduğu mekanlar arasında bir ilişki yaratmaktadır. Bu ilişkinin mekansal boyutta ele alınması, gerek malzeme ve teknoloji kullanımı gerekse mekanlar arasında( iç- dış, iç -iç gibi) ilişkinin kurulması, bu mekanlar arasındaki geçişliliği ve geçirgenliği ortaya çıkarmıştır. Mimaride şeffaflık- geçirgenlik ilişkisi yüzyıllar boyunca gelişmiş ve teknolojideki gelişmelerle, insan ihtiyaçlarıyla şekillenmiştir. Bu çalışmada geçirgenlik sosyal yaşam, (mahremiyet, kişisellik, veya birarada bulunma gibi) fiziksel etkenlerle beraber düşünülerek birarada incelenmiştir. 1. Bölüm 'giriş bölümü' olup, bu bölümde sorun belirlenerek, çalışmanın sınırları çizilmiştir. 2. Bölüm' de geçirgenlik-saydamlık kavramları tanımlanarak, insan ve mekanla ilişkisi irdelenmiştir. 3. Bölüm' de geçirgenlik-saydamlık kavramlarının tarihsel süreç içerisinde geilişimi ve değişimi,farkh bakış açılan incelenmiştir. 4. Bölüm' de geçirgenliğin-saydamhğın mimarideki kullanım nedenleri ve etkileri incelenmiş, mekansal açıdan sınıflandırmaları yapılmıştır. 5. Bölüm' de seçilen on konut örneği üzerinde geçirgenliğin-saydamlığm mekandaki ilişkileri karşılaştırılarak incelenmiştir. 6. Bölüm' de tezin önceki bölümleri bağlamında düşünceler ortaya konmuştur. xın
Özet (Çeviri)
SUMMARY According to Norberg Schulz“ City is a meeting place where people bring together their ways of life and visions. City is supposed to be the microcosm, gathering closed and far, providing us with an identity without making us identical.”City life constitutes private and public living styles and establishes a relationship among spaces created by them. Analysing this relationship spatially, benefiting from materials and technology and establishing the relationship between spaces (inside-out, inside-inside etc.) created transparency and transition between spaces. Transparency in architecture has developed through centuries and been shaped by advances in technology and changes in human needs. In this study transparency and its elements will be analysed in a process as follows: Chapter 1 : In this introductory chapter, the problem is determined and the borders are being set. Chapter 2: Defining the concept of transparency, its relationship with human and space is being analysed. Chapter 3: Alteration and development of the concept 'transparency' through the historical process Chapter 4: Reasons and impacts of transparency on architecture is being examined and being classified with respect to space. Chapter 5: Spatial relationships of transparency are being discussed on ten selected houses comparatively. Chapter 6: Conclutions derived from the former chapters are being examined. XIV