Satranç sporcularının sosyal zekâ duygusal zekâ ve yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişki
An examination of chess players' social intelligence, emotional intelligence and life satisfaction levels
- Tez No: 1006171
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÇETİNKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERRA ORKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı satranç sporcularının sosyal zekâ, duygusal zekâ ve yaşam doyumu düzeylerinin ilişkisel boyutunu incelemektir. Kesitsel nitelikteki bu çalışmada, nicel araştırma yaklaşımlarından biri olan ilişkisel araştırma modellerinden faydalanılmıştır. Araştırmada hedeflenen çalışma evreni, faal lisansa sahip yetişkin satranç sporcusu içindeki 18 yaş ve üstü satranç sporcularıdır. Araştırmanın örnekleminde 237 satranç sporcusu gönüllü olarak yer almıştır (%73,4'ü erkek, %26'sı kadın). Araştırmaya katılan satranç sporcuları ile ilgili ölçek maddelerine, web tabanlı anket uygulaması olan“Google Formlar”uygulaması üzerinden ulaşılmıştır. Analizlerde parametrik yöntemler kullanılmıştır. Gruplar arası ortalamaların analizinde Bağımsız Örneklem t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizinden (ANOVA) yararlanılmıştır. ANOVA testinden sonraki ikili karşılaştırmalarda Tukey ve Tamhane testlerinden faydalanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin anlamlılığı ve seviyesi Pearson Korelasyon Katsayısı Analizi ile ölçülmüştür. Anlamlılık değeri 0,05 olarak seçilmiştir. Araştırmanın analiz bulgularına göre, araştırmaya katılan satranç sporcularının sosyal zekâ düzeylerinin duygusal zekâ düzeyleriyle karşılaştırılmasında orta derecede (r = 0,677) pozitif doğrusal ilişki olduğu görülmüştür. Sosyal zekâ düzeylerinin yaşam doyumu düzeyleriyle karşılaştırılmasında pozitif doğrusal ilişkinin zayıf olduğu görülmüştür (r = 0,140). Elde edilen bulgulara göre, duygusal zekâ ile yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişki orta derecede (r = 0,347) pozitif doğrusallıktadır. Yine bulgulara göre, araştırmaya katılan satranç sporcularının sosyal zekâ düzeyleri ile duygusal zekâ düzeyleri ortalamanın üzerindedir (77,6 ± 9,73; 95,19 ± 14,36). Yaşam doyumu düzeyleri ise ortalama civarındadır (15,89 ± 4,47). Türkiye'de ve uluslararası düzeyde bu çalışmanın ana başlığıyla ilgili çalışmaların kısıtlı düzeyde olduğu düşünülmektedir. Literatürdeki satranç çalışmaları ağırlıklı olarak bilişsel yönleriyle ele alınmıştır. Bu çalışma, satrancın bilişsel zekânın ötesinde sosyal zekâ, duygusal zekâ ve yaşam doyumu ile de ilişkilerinin önemini göstermektedir. Bu yönüyle de konuyla ilgili çalışmalara daha çok yönelinmesinin gerektiğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the correlational structures of chess players' social intelligence, emotional intelligence, and life satisfaction levels. In this cross-sectional study, correlational research models, a type of quantitative approach, were utilized. The target population of the study consists of chess players aged 18 and over among the 1,317,000 licensed chess players. 237 chess players volunteered in the sample of the research (73.4% being men and 26% being women). The scale items about chess players who participated in the study were accessed through Google Forms, which is a web-based survey application. Parametric methods were used in the analyses of this research. One-way analysis of variance (ANOVA) was utilized to analyze the means between groups. After the ANOVA, Tukey and Tamhane tests were employed for pairwise comparisons. The significance and strength of the relationships between the variables were measured via Pearson's Correlation Coefficient analysis. The level of significance was set at 0,05. The analysis findings of the study demonstrated a moderately positive linear correlation (r = 0.677) between the social intelligence levels and emotional intelligence levels of the chess players. A weak positive linear relationship was found between social intelligence levels and life satisfaction levels (r = 0.140). According to the findings, the relationship between emotional intelligence and life satisfaction levels is moderately positive (r = 0.347). Also, the social intelligence and emotional intelligence levels of the chess players participating in the study were above average (77.6 ± 9.73; 95.19 ± 14.36). On the other hand, their life satisfaction levels were around the average. It is believed that studies related to the topic covered in this research are limited both in Türkiye and internationally. Largely, studies on chess have focused on its cognitive aspects. This study, however, demonstrates the significance of social/emotional intelligence and life satisfaction along with cognitive intelligence. In this respect, it highlights the necessity for more research on this subject.