Deri ev aksesuarları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 52559
  2. Yazar: NİLGÜN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEDİHA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
ÖZET İnsanlığın kapalı üretim toplumundan çıkıp, serbest piyasa ekonomisine geçişle birlikte, sanattan beklentileri de değişmiştir. Bu gelişim geleneksel kültürün yansıması olan el sanatlarının işlevini ve üretim biçimini etkilemiştir. Geçmişte yapılan gerek kullanım, gerek törensel, gerek dekoratif ürünler ya da kitap sanatları olsun işlevinin kaybetmiştir veya endüstriden faydalanarak kendine yeni kullanım alanları yaratmıştır. Geleneksel Türk el sanatları arasında yer alan dericilik sanatı da pek çok alanda kendini geliştirmiştir. Bu derinin vazgeçilemezliğinden olabileceği gibi belki de geleneksel kimliğimizden kopmak istemeyişimizden olmuştur. Dekorasyon içinde de kendine yer açan deri, dekora edilecek bölgenin renk ve komposizyonunu tamamlamak için kullanılmış ve mekanı teknolojinin getirdiği plastikleşmeden kurtararak, mekana doğanın küçük esintilerini taşımıştır. 1995-1996 yıllan arasında üretilmiş olan deri ev aksesuarlarının özelliklerini belirleyebilmek amacıyla yapılmış olan bu çalışmada, derinin dekorasyonda nerelerde kullanıldığı, üretimde hangi tekniklerin, renklerin, malzemelerin ve desenlerin kullanıldığı tespit edilmiştir. mAraştırma sonucunda elde edilen ürünlerde derinin, daha çok pano olarak dekorasyonda kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Deri panodan başka toprak kap, cilt, avize, yastık, satranç tahtası, kalemlik, saat, içki şişesi, bardak altı, fotoğraf çerçevesi, süs eşyaları, harita, kaşık, ayna, kar ayakkabısı, mücevher kutusu, sumen takımı ve kül tablası üreti İminde kullanılmıştır. Ürünleri süslemede geometrik ve bitkisel desenler kullanılmıştır. Dekoratif deri ev aksesuarı üretiminde kösele, davul derisi gibi kolay şekil alan materyaller tercih edilmiştir. Ürünlerde sırım yoğunlukla kullanılmış, ürün üretiminde kullanıldığı gibi yüzey süslemede de tercih edilmiştir. Deri ürünlerde fazla kullanılmamıştır. Ürünleri süslemede boncuk tercih edilirken, diğer malzemeler tasarıma göre seçildiği için çeşitlilik göstermiştir.. Bu malzemeler bitkisel atık malzemeleri, halkalar, fermejup, zımba, çeşitli iplikler, keçe, mukavva, ahşap alt yapı malzemeleri gibi geniş bir alana yayılmışlardır. Ürünleri boyamada köseleye kolay uygulandığı için anilin boya tercih edilmiştir. Anilin boya ile ürünlere renkler daha kolay uygulanabilmekte ve istenilen tonlamalar rahatça yapılmaktadır. Islatarak şekil verme ve oyma tekniği ürünlerde en fazla kullanılan tekniklerdir. Kaplama, baskı, aplika, batik, makreme, boyama, mozaik, yakma ve çeşitli örgü teknikleri ise daha az yoğunlukta kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen ürünler genel olarak değerlendirildiğinde, ürünlerde ana malzeme olarak kullanılan köselenin, ivtemel unsur olduğu ve diğer özelliklerin köseleye bağlı olarak değiştiği ortaya çıkmaktadır. Deri, bir sanatçının çalışabileceği her türlü formu üzerinde rahatça uygulayabileceği, ayrıca iki boyutlu ve üç boyutlu olarak eserler verebileceği doğal bir materyaldir. Bu araştırma ile derinin bu özellikleri ortaya konmaya çalışılmış ve sanatçılara çalışabilecekleri yeni alanlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Expectations from the Art has changed, since the humanity has transformed from a closed production society into a free market economy. This development has effected the fuctions and means of productions of handicraft which is the reflection of traditional culture. The ceremonial or decorative products used in the past to include book binding have lost their fuctions, or by using the industry has created new areas of utilization. The art of tannery which has a place among the traditional Turkish art has devoloped itself in many areas. The reason for this may be that leather was essantial or we did not want to break away from our traditioal identy. Leather has secured its place in decorative arts, was used to complement the color and composition of the area to be decorated, whice has freed the said aera from a plastic environment by bringing in a certain air from the nature. This study which is conducted to identify the features of the leather home accessories used between the years 1 995-1 996, also determines where the leather was used, whice techniques were employed in production, and what colors, material, and designs were used. VIThe conslusion of the research has shown that leather was mostly used for paneling. Besides paneling, it was used in the production of outer part of earth ware, book bind, chandelier, pillow, chess board, pencil holder, clock cower, liqueur bottle holder, coaster, photograpf frame, decorative ornaments, map, spoon, mirrow cower, snow shoes, jewelry box, writting set and ash tray. Geometrical and plant designs were used to adorn the products. In the production of the home accessories, easily workable material such as pig skin and cow hide was used. Leather lace was widely used in the products and for surface decoration. This was not used very much in hide products. While beads are preferred in decorating the products, other material has shown a variety in accordance with the desing. These materials were plant waste material, rings, snap fasteners, snaps, a variety of yarn, felt, cardboard, wood and infrastructure materials. The aniline dye was preferred in dyeing the products since it was easier to apply. The products were easier to dye and different tones of colors were easier to acquire with the Aniline dye. The wetting and carving and shaping techniques are those used most widely in the products. Techniques such as, plating, print, applique, batic, macrame, painting, mosaic, branding and various knitting were those whice were not employed widely. In the conclusion of the research, it has been clearly evidert VIIthat the products acquired when evaluated, has reflected that the cow hide was the material used as the basic element, and the changing features of the other material were dependent on it. Leather is a nature material, where an artist may apply or work to from comportably in multi or tri dimensional manner. This research has clarified the features of the laether and offers new field of work for the artists to develop. VIII