Counseling culturally diverse clients: Understanding mental health practitioners' experiences
Kültürel çeşitliliğe sahip danışanlarla psikolojik danışma: Ruh sağlığı uzmanlarının deneyimleri
  1. Tez No: 1006192
  2. Yazar: EYA KALLEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme ve göç, toplumları giderek daha çeşitli hâle getirmiş ve farklı kültürel geçmişlere sahip danışanların ruh sağlığı hizmetlerine başvurmasına yol açmıştır. Bu dönüşüm, etkili terapötik sonuçların sağlanabilmesi için ruh sağlığı uzmanlarının çok kültürlü psikolojik danışma yeterliklerine sahip olmasını gerekli kılmaktadır. Bu nitel araştırma, ruh sağlığı uzmanlarının kültürel olarak farklı danışanlarla yürüttükleri danışma süreçlerine ilişkin yaşantılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, psikolojik danışmanlık ve psikoloji gibi farklı mesleki geçmişlere sahip 6 ruh sağlığı uzmanı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler, yansıtıcı tematik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve dört temel tema elde edilmiştir: olumlu gelişim ve doyum, ilişkisel temeller, kültürel ve sistemik zorluklar ile uyum sağlayıcı strateji ve uygulamalar. Bulgular, sistemik engellere rağmen uzmanların kültürel farklılıkları yönetebilmek amacıyla çok kültürlü danışma yeterliklerine, uyum sağlayıcı stratejilere ve sürekli süpervizyona önem verdiklerini ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar, ruh sağlığı hizmetlerinde eşitliğin güçlendirilmesi için hedefe yönelik eğitimlerin ve politika desteğinin kritik rolünü vurgulamaktadır. Bu çalışma, uygulayıcıların deneyimlerini görünür kılarak alan yazına katkı sağlamakta ve kültürel açıdan çeşitli toplumlarda çok kültürlü yeterliklerin geliştirilmesine yönelik önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization and immigration have rendered societies increasingly diverse, resulting in counseling clients from varied cultural backgrounds. This shift necessitates multicultural counseling competencies among mental health practitioners to ensure effective therapeutic outcomes. This qualitative study explores mental health practitioners' lived experiences in counseling culturally diverse clients. In this regard, semi-structured interviews were conducted with 6 mental health practitioners from diverse professional backgrounds (e.g., counseling, psychology). Data were analyzed using reflexive thematic analysis, yielding four key themes: positive growth and fulfillment, relational foundations, cultural and systemic challenges, and adaptive strategies and practices. Findings highlight practitioners' focus on multicultural counseling competence, adaptive strategies, and ongoing supervision to navigate cultural nuances, despite systemic barriers. These insights emphasize the critical role of targeted training and policy support in fostering equitable mental health services. This study contributes to literature by amplifying practitioners' voices, with implications for enhancing multicultural competence in diverse societies.