Şekerim Kudayberdiulı'nın Sanatı ve Şiiri Üzerinde İnceleme
A Study on Şekerim Kudayberdiulı's Art and Poetry
  1. Tez No: 555768
  2. Yazar: RAKHAT MANEKEYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Hümanizm, insanlık, eğitimcilik fikirlerini nasihat eden Şekerim Kudayberdiulı Kazak edebiyatının klâsik yazarıdır. Şair XIX. yüzyılın zor şartları altında toplumsal, ruhani, edebi hayata müdahale etti, yaşadığı dönemin toplumsal görüntüsünü sundu. Düşünce arayışları ile edebi hayata katkıda bulunan şair, düşünür Abay Kunanbayulı'nın yolu devam ettirdi. Sovyetler Birliği döneminde haksız suçlamalarla“halk düşmanı”ilan edilen, Şekerim eserlerini basılması ve okunması uzun yıllar boyunca yasaklandı. Ancak yıllar sonra“halk düşmanı”sıfatı kaldırılır ve eserlerin basılmasına izin verilmiştir. Bu çalışmada Şekerim'in hayatı ve yaratıcılık yeteneği, eserleri üzerinde incelenmiştir. Çalışmamızda nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, özellikle kaynak ve literatür tarama tekniğine başvurulmuştur. Şekerim'in eserleri araştırma aşamasında Kazakistan Milli Kütüphanesi, Kazakistan Milli Akademik Kütüphanesi ve Almatı şehrinde bulunan Devlet Arşivinden elde edilen çeşitli bilgiler, kitap ve gazeteler, tezler taranarak, tespit edilmiş ve incelenmiştir. Şekerim eserlerini inceleyen S.İztileuova, T.Şanbay, A.İsmahova gibi bilim adamları ile mülakat yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Şekerim Kudayberdiulı is a classical author of Kazakh literature,who counseled humanism, humanity, and ideas about education. Under the difficult conditions of XIX century poet intervened social, spirtial and literary life, presented the social image of the period. The poet, who contributed to the literary life through the search of thoughts, continued the path of the philosopher Abay Kunanbayulı. His legacy remained under silence and unfair deformation for many years and was forbidden to read his works. However, after years, the title of public enemy was removed and the works were allowed to be published. In this study, life and creativity of Şekerim and his works were presented. In our study, qualitative research method has been used and especially literature scanning technique has been applied. Various information, books newspapers and dissertations from The State Archives, The National Library and The National Academic Library in Almaty were analyzed during the research phase.