Corporate lobbying and access in EU trade agreements: The case of the automotive industry
AB ticaret anlaşmalarında kurumsal lobicilik ve erişim: Otomotiv endüstrisi örneği
- Tez No: 1006211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN TORUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, Avrupa'daki özel sektör çıkar gruplarının, Avrupa Birliği ticaret politikası yapım süreçlerini şekillendirmek amacıyla bilgiyi stratejik bir kaynak olarak nasıl kullandıklarını incelemektir. Araştırma, Pieter Bouwen'in (2002)“Erişim Mantığı”(Logic of Access) çerçevesinden yola çıkarak, Avrupa Birliği'nin Güney Kore, Japonya ve Mercosur ile yürüttüğü üç önemli Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakeresi sürecinde Avrupa otomotiv endüstrisi ile AB kurumları arasındaki bilgi alışverişini analiz etmektedir. Çalışmada, otomotiv endüstrisi açısından bu STA müzakerelerini incelemek üzere nitel karşılaştırmalı vaka analizi yöntemi kullanılmıştır. Süreç izleme yöntemiyle gözlemlenen erişim fırsatları ile taslak ve nihai yasal hükümlere yansıyan metinsel izler arasındaki ilişki incelenmiş; ardından bu metinsel izlerin kurumlar arası pazarlık ve onay süreçleri sonrasında korunup korunmadığı değerlendirilmiştir. Bulgular, otomotiv endüstrisinin stratejik bir“bukalemun”gibi davrandığını ve Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi'nin farklılaşan bilgi ihtiyaçlarına uygun biçimde argümanlarının içeriğini başarıyla dönüştürüldüğünü göstermektedir. Bununla birlikte, elde edilen sonuçlar incelenen üç vaka arasında asimetrik bir sonuç dağılımına işaret etmektedir. Otomotiv endüstrisinin, her üç anlaşma metninin teknik mimarisini şekillendirmede etkin olduğu; ancak özellikle müzakerelerin siyasallaştığı zeminlerde, bölüşümsel pazarlık dinamiklerini belirlemekte zorlandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this dissertation is to investigate how the European corporate interest groups mobilize information as a strategic resource to shape European Union trade policy-making processes. Using Pieter Bouwen's (2002)“Logic of Access”framework, the research examines the exchange of information between the European automotive industry and EU institutions during the EU's FTA negotiations with South Korea, Japan, and Mercosur. The study employs a qualitative comparative case study design to investigate the engagement of the automotive industry in these negotiations. Process tracing was used to observe the relationship between observed access opportunities and textual imprint on draft and final legal provisions, followed by an assessment of whether the textual imprint survived the inter-institutional bargaining and ratification politics. The results show that the automotive industry functioned as a strategic“chameleon”, and successfully adapted the content of its arguments to fit the differing information needs of the European Commission, Parliament, and the Council. At the same time, the results illustrate an asymmetrical pattern of outcomes among the three cases examined. The automotive industry was successful in shaping the technical architecture of all three agreement texts, but it had difficulty in shaping the distributive bargaining dynamics, particularly in highly politicized negotiation environments.