Duyu eğitiminin okul öncesi çocukların matematik becerilerine etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of sensory training on preschool children's mathematical skills
  1. Tez No: 1006212
  2. Yazar: KÜBRA ÇİFTÇİ AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Duyu Eğitimi Programının okul öncesi çocukların matematik becerilerine etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı karma yöntemli yarı deneysel desende yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir anaokulunda eğitim gören 35 çocuk (20 deney, 15 kontrol) oluşturmuştur. Çalışma kapsamında Duyu Eğitimi Programı hazırlanmış ve deney grubuna 12 hafta boyunca haftada iki gün olmak üzere toplam 24 etkinlik uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmanın nicel verileri Erken Matematik Testi ile; nitel verileri araştırmacı günlüğü ile elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde, değerlerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle non-parametrik testler kullanılmıştır. Gruplar arası farklılıkları incelemek amacıyla Mann-Whitney U testi, eşleştirilmiş ölçümler arasındaki farkları değerlendirmek için Wilcoxon İşaretli Sıralar testi, üç zamanlı ölçümler için Friedman testi uygulanmıştır. Nitel verilerin çözümlemesinde ise içerik analizi türlerinden tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Duyusal deneyimlerin yoğunluğu ve çocukların etkileşimi, matematik kavram ve becerilerinde gelişimsel ilerleme, sürece yönelik motivasyon, katılım ve duygusal tepkiler, öğrenme merkezleri, aile katılımı ve materyal etkililiği temaları belirlenerek nitel bulgular yapılandırılmıştır. Tematik analiz sonuçlarının nicel veri analizlerinden elde edilen sonuçlarla tutarlı olduğu ve bulguları desteklediği belirlenmiştir. Nicel ve nitel verilerin analizine ilişkin sonuçlar, duyu eğitiminin çocukların matematik becerilerini desteklediğini ortaya koymuştur. Araştırma bulguları doğrultusunda Duyu Eğitimi Programının sayı/sayma, geometri ve ölçme alanlarında çocukların matematik becerilerini anlamlı şekilde geliştirdiği ve kalıcı nitelik taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of the Sensory Education Programme on the mathematical skills of preschool children. The research was conducted using a mixed methods quasi experimental design, combining both quantitative and qualitative data. The study group consisted of 35 children (20 in the experimental group and 15 in the control group) attending a preschool affiliated with the Ministry of National Education in Ankara. Within the scope of the study, the Sensory Education Programme was developed and implemented with the experimental group for 12 weeks, twice a week, for a total of 24 activities. No intervention was applied to the control group. Quantitative data were collected using the Early Mathematics Test, while qualitative data were obtained through the researcher's diary. As the quantitative data did not follow a normal distribution, non-parametric tests were employed. The Mann Whitney-U test was used to examine differences between groups, the Wilcoxon Signed-Rank test was applied to assess differences between paired measurements, and the Friedman test was used for repeated measurements across three time points. Qualitative data were analysed using thematic analysis, a type of content analysis. Themes identified in the qualitative analysis included the intensity of sensory experiences and children's interactions, developmental progress in mathematical concepts and skills, motivation toward the learning process, participation and emotional responses, learning centres, family involvement, and material effectiveness. The results of the thematic analysis were found to be consistent with and supportive of the quantitative findings. Overall, the findings indicate that the Sensory Education Programme significantly enhanced children's mathematical skills in the areas of number/counting, geometry, and measurement, and that these effects demonstrated sustained permanence over time.