The effect of culture on the evaluation of business prospecting email in international trade: A research on individualism and collectivism
Uluslararası ticarette tanıtım e-postalarının değerlendirilmesinde kültürün etkisi: Bireycilik ve kollektivizm boyutu üzerine bir araştırma
- Tez No: 1006213
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Potansiyel müşterilerle etkili iletişimi başlatmak için pazarlama e-postaları (PE'ler) kullanılır. Bununla birlikte, alıcılar hakkında sınırlı bilgi, verimli ve ikna edici bir pazarlama e-postasının tasarlanmasını engellemektedir. Bu çalışma, alıcının kültürel eğilimini bilginin bağlamsal bir faktörü olarak tanımlamıştır. Bu nedenle, Hofstede'nin bireycilik-kolektivizm boyutuna dayalı kültürel değerlerin, B2B uluslararası ticarette pazarlama e-postalarının algılanan etkinliği üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Uluslararası ticaret faaliyetlerinde bulunan 83 katılımcıyla anket formatında nicel bir çalışma yürütülmüştür. Tüm katılımcılar iki tür pazarlama e-postasını değerlendirmiştir: biri bireyci değerleri yansıtan (PEI) ve diğeri kolektivist değerleri yansıtan (PEC). Katılımcılar her iki e-postayı da değerlendirerek üç değişkeni ölçmüştür: algılanan güven, güvenilirlik ve etkinlik; etkinlik, yanıt verme niyeti olarak kavramsallaştırılmıştır. Kültürel yönelimin katılımcıların pazarlama e-postalarına ilişkin değerlendirmelerini etkileyip etkilemediğini belirlemek için karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Bulgular, algılanan güvenin pazarlama e-postası etkinliğini değerlendirmede birincil ipucu olarak rol oynadığını, güvenilirliğin ise daha zayıf bir açıklayıcı faktör olarak belirlendiğini göstermiştir. Beklentilerin aksine, katılımcılar müşteri deneyimlerini değerlendirirken kültürel değerler birincil değerlendirme ipucu olarak işlev görmedi. Bu sonuçlar, ilk B2B e-posta iletişiminde alıcıların kültürel ipuçlarından ziyade güvenle ilgili sinyallere öncelik verdiğini göstermektedir. Bu nedenle, çalışma, pazarlamacıların öncelikle müşteri deneyimlerinde güven oluşturma unsurlarına odaklanarak ilişki kurmayı teşvik etmelerini ve kültürel hususları iletişimin daha sonraki aşamalarında vurgulamalarını önermektedir
Özet (Çeviri)
Prospecting emails (PEs) are used to initiate effective communication with potential customers. However, the limited information about recipients hinders the design of an efficient and persuasive PE. This study identified the cultural tendency of the recipient as a contextual factor of information. Therefore, it aimed to examine the effect of cultural values, based on Hofstede's individualism–collectivism dimension, on the perceived effectiveness of PEs in B2B international trade. A quantitative study in the survey format was conducted with 83 participants engaging in international trade activities. All the participants evaluated two types of PEs: one reflecting individualistic values (PEI) and the other reflecting collectivistic values (PEC). Participants assessed both emails, measuring three variables: perceived trust, credibility, and effectiveness, with effectiveness, which was conceptualized as intention to reply. Comparative analyses were conducted to determine whether cultural orientation influenced participants' evaluations of PEs. The findings demonstrated that perceived trust played as the primary cue for evaluating PE effectiveness, while credibility was identified as a weaker explanatory factor. Contrary to expectations, cultural values did not function as a primary evaluation cue when participants assessed PEs. These results suggest that, in initial B2B email communication, recipients prioritize trust-related signals over cultural cues. Therefore, the study recommends that marketers focus first on trust-building elements in PEs to encourage relationship formation, and emphasize cultural considerations at later stages of communication.