Three essays on regional development
Bölgesel kalkınma üzerine üç makale
  1. Tez No: 743305
  2. Yazar: MEHMET ONUR PARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez, üç makaleden oluşmaktadır:“Türkiye'de Kamu Hibe Mekanizmalarının Etkinliği: Girişimcilik ile Kurulan Bağlantı”,“Etki Değerlendirmesi Açısından İmalat Sanayiinde Mali Destekler ve KOBİ Performansı”, ve son olarak“Ekonomik Kalkınma Perspektifinden Startup Performansı: Fon (Yatırım) Safhasının Ardından Etki Değerlendirmesi”. İlk makalede girişimcilik alanında kamunun verdiği desteklerin olası bölgesel etkileri analiz edilmektedir. Küçük işletmeler, Türkiye'nin ekonomik kalkınması ve büyümesinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışma ile kamunun sağladığı hibe mekanizmalarının girişimcilik üzerinde var olan veya olmayan etkileri sorgulanmaktadır. Bölgesel kalkınmayı tetiklemek için girişimcilere kamu fonları aktarılmaktadır. Bu vesile ile yeni firma sayılarının, istihdamın ve ekonomik hareketliliğin artırılması hedeflenmektedir. Fakat günümüzde kamunun sağladığı hibeler verimlilik çerçevesinden bakıldığında sorgulanır hale gelmiştir. Bu makalede, sabit etkiler ve stepwise-backward selection ekonometrik modelleri aracılığıyla TÜBİTAK Teydeb, KOSGEB ve Kalkınma Ajanslarının girişimcilere yönelik hibe programlarının verimliliği incelenmektedir. Beklentilerin aksine, çıkan sonuçlar göstermektedir ki, dağıtılan hibelerin kurulan yeni firma sayısı ve yeni firma doğum oranına anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Bu araştırma neticesinde, hibe mekanizmalarının türlerine ve miktarlarına göre yeni çalışmaların yapılmasına ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmaktadır. İkinci makale, kamunun verdiği desteklerin KOBİ bazında incelenmesi ve bunun etki değerlendirme perspektifinden sonuçlarının araştırılmasına odaklanmaktadır. Son on yılda, her ne kadar kamu hibe mekanizmalarının sayısı artıyor ve kapsamı genişliyor olsa da bu desteklerin kontrol grup oluşturularak firmalar üzerindeki etki değerlendirmesinin yapılması ve etkisinin araştırılmasına yönelik çalışmalar kısıtlı sayıda kalmıştır. Bu çalışmada, kamudan destek almış deney grubu ile kontrol grubu etki değerlendirme yapılarak analiz edilmektedir. Farkların farkı yöntemi aracılığıyla imalat sanayiinde faaliyet gösteren KOBİ statüsündeki firmaların istihdam, ortalama işgücü maliyeti, kar, katma değer ve ihracat hacimleri karşılaştırılmaktadır. Sonuçlar göstermektedir ki destek alan firmaların performansı aslında ilk başta amaçlanan olumlu etkiye yol açmamaktadır. Üçüncü makale, startup'ların performansını analiz etmektedir. Startup'lar, doğası itibarıyla geleneksel KOBİ'lerden farklıdır. Startup'lar, büyüme potansiyeli olan, yenilikçi, yaratıcı ve teknoloji odaklı iş modeline sahip KOBİ'ler olarak nitelendirilebilir. Bu çalışmada, ikinci makalede olduğu gibi farkların farkı yöntemi kullanılmakta olup İstanbul'da mukim, bilişim sektöründe faaliyet gösteren ve yatırım almış startup'lar ile yatırım almamış startup'lar karşılaştırılmaktadır. Deney grubu ve kontrol grup arasındaki karşılaştırmalar istihdam, gelir ve kar değişkenleri üzerinden yapılmaktadır. Yatırımın yapıldığı yıldan itibaren yapılan gözlemlerde yatırım alan startup'lar, almayan startup'lardan olumlu anlamda ayrışmaktadır. Bu son makale ile kamunun girişimcilik ekosistemine olumlu katkı sunarak bölgesel kalkınmayı teşvik etmek amacıyla geleneksel KOBİ'lere hibe veren bir mekanizma olmak yerine startup'lara yatırım yapan bir yapıya dönüşmesinin faydalı olabileceği değerlendirilmektedir. Bu tez, yukarıdaki bahsedilen farklı yaklaşımların sonucunu gösteren bir çalışmadır. Firmalar, geri ödemesi olmayan hibe mekanizmalarını“aptal para”olarak görmektedir. Böylece, kamunun kullandığı bu tarz uygulamaların yenilikçiliğe ve büyümeye yeterli katkıyı sunmadığı değerlendirilmektedir. Birinci makalede, sektörden bağımsız olarak girişimcilik odaklı verilen desteklerin anlamsız sonuçlar doğurduğu görülürken ikinci makalede ise imalat sanayiinde verilen desteklerin olumsuz sonuçlarının olduğu gözlemlenmiştir. Bu sonuçların ardından, üçüncü makalede kamunun farklı gruplar üzerinde farklı bir destek enstrümanı uygulaması önerilmektedir. Başka bir ifadeyle, kamunun startup ekosistemine yatırımcı olarak dahil olması ve startuplara“akıllı para”dağıtarak onların kurumsal kültürünü, teknolojik kapasitelerini ve yenilikçi iş fikri sayılarını artırmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis comprises of three essays, which are“The Effectiveness of Governmental Grant Mechanisms in Turkey: Linking with Entrepreneurship”,“Financial Support and SME Performance in Manufacturing Industry from the Perspective of Impact Evaluation”, and“Startup Performance from an Economic Development Perspective: Impact Evaluation After Funding Stage”. The first essay delves into a different puzzle, namely the questioning of the existence or nonexistence of the effect of government grants on entrepreneurship. Governments provide grants to current or prospective entrepreneurs in order to increase the number of new firms, jobs, and economic activities in order to boost regional development. However, the grant programs are now controversial since there is a rising criticism on their effectiveness. In this essay, the effectiveness of Turkey's major governmental grant mechanisms, TÜBİTAK Teydeb, KOSGEB, and Development Agencies, has been analyzed using econometric models with fixed effects and stepwise-backward selection covering 26 NUT-II regions in Turkey. Contrary to expectations, the findings of this study revealed that grants provided by public institutions have insignificant effects on entrepreneurship stimulation in terms of new firm establishment and new firm birth rate. Thus, the results led to further need to investigate the outcomes of various types and amounts of governmental grant mechanisms. The second essay examines the effectiveness of government grants (subsidies) from the standpoint of SMEs using impact evaluation. Despite the progress and increasing number of such grant programs over the last decade, only a small number of studies have investigated their effectiveness and impact using evaluation methods that aim to reveal the improvement in firm performance, if any, compared to a control group. In this paper, a counterfactual impact evaluation will be carried out for a treatment group that received subsidy or financial assistance at both national level and various regional levels. The outcomes will be compared to a control group. Using the difference in differences estimation, the comparison will be based on a variety of indicators in the manufacturing industry, such as employment, average labor cost, profits, value added, and export volume. The findings show us that the performance of subsidized firms (the treatment group) does not meet expectations, and even lags behind the control group. The third essay intends to explore the performance of startups. Startups, which are by nature different than traditional enterprises due to their innovative and technological features, are often defined as SMEs with the potential to grow rapidly. In this paper, counterfactual impact evaluation will be implemented for a treatment group, which is funded by investors in Istanbul, Turkey. The results are being compared to those of a control group. Employing difference in differences estimation, the comparison is based on a variety of indicators including employment, revenue, and profit generation in ICT sector. Our results show us that the performance of funded startups positively diverges from the unfunded startups after the intervention period. At the end of this study, it has been concluded that governments are recommended to be involved in the entrepreneurship ecosystem as investors rather than grant allocators. This dissertation is the result of a research covering various aspects. Due to the nature of grants and subsidies, firms see them as“dumb money”. Therefore, using such tools by governments might not be effectively pushing firms to innovate and scale up. The first and second essays exhibit the same outcomes both for entrepreneurship-based grants regardless of sector and for the manufacturing industry, which is the most dominant sector among granted firms. After having insignificant or negative results, the third essay suggests a different instrument to be utilized on a different group of firms. In other words, governments are implicitly encouraged to become actors in the startup ecosystem as angel investors; and inject“smart money”, which leads to increased corporate culture, network, technology, and innovative business models.