Ne istihdamda ne eğitimde (NEET) bireylerin psikolojikdayanıklılıklarının bilişsel esneklik ve algılanan sosyal destek ile ilişkisinin incelenmesi
An examination of the relationship between psychological resilience, cognitive flexibility, and perceived social support among individuals not in employment, education, or training (NEET)
- Tez No: 1006217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER MERVE ERUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı ne istihdamda ne eğitimde (NEET) bireylerin psikolojik dayanıklılıklarının, bilişsel esneklik ve algılanan sosyal destekle ilişkisini araştırmaktır. Ayrıca araştırma kapsamında, NEET bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinde cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, iş deneyimi, zorlayıcı yaşam deneyimi, sahip olunan sosyal kaynaklar değişkenlerine göre anlamlı bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 325 NEET katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Bilişsel Esneklik Envanteri, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizi, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada t testi ve ANOVA analiz sonuçlarına göre cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, iş deneyimi, zorlu olay yaşantısı, sosyal kaynak sayısı değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunmakta; algılanan ekonomik düzey değişkenine göre anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Ayrıca bilişsel esneklik ve algılanan sosyal desteğin psikolojik dayanıklılığı yordadığı bulunmuştur. Bu doğrultuda, NEET bireylere yönelik psikolojik destek ve müdahale çalışmalarında, bilişsel esnekliği geliştirmeye yönelik bilişsel müdahaleler aracılığıyla başa çıkma becerilerinin güçlendirilmesi ve sosyal destek ağlarının desteklenmesine yönelik uygulamaların, bireylerin psikolojik dayanıklılıklarının artırılmasına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between psychological resilience and cognitive flexibility and perceived social support among individuals who are not in employment, education, or training (NEET). In addition, the study investigates whether the psychological resilience of NEET individuals differ significantly according to gender, age, marital status, educational level, work experience, experience of adverse life events, perceived economic status, and the sources of social support. The study was conducted using a relational survey design. The sample consisted of 325 NEET participants. Data were collected through the Personal Information Form, the Psychological Resilience Scale for Adults, the Cognitive Flexibility Inventory, and the Multidimensional Scale of Perceived Social Support. Data analysis was carried out using independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis. According to the results of the t-test and ANOVA analyses, significant differences were found in psychological resilience based on gender, age, marital status, educational level, work experience, experience of adverse life events, and the number of social support sources, whereas no significant difference was found with respect to perceived economic status. Furthermore, cognitive flexibility and perceived social support were found to significantly predict psychological resilience. In this context, it is considered that psychological support and intervention programs designed for NEET individuals, which aim to strengthen coping skills through cognitive interventions targeting the enhancement of cognitive flexibility and to reinforce social support networks, may contribute to increasing individuals' psychological resilience.