Piyano eğitiminde mikro öğretim tekniğinin öğrenci performans ve tutumları açısından incelenmesi
Investigation of micro-teaching technique in piano education in terms of performance and attitudes of students
  1. Tez No: 1006244
  2. Yazar: DİLARA ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER TUFAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, piyano dersine yönelik öğrenci tutumlarını ve müzikal beceri gelişimini mikro öğretim tekniği çerçevesinde incelmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada deney ve kontrol gruplarına ön test uygulanmış, grupların başlangıç düzeylerinin benzer olduğu belirlenmiştir. Deney grubuna uygulanan mikro öğretim programı sonucunda öğrencilerin temel duruş, el ve kol pozisyonu, teknik ve müzikal becerilerde anlamlı ilerleme kaydedildiği gözlemlenmiştir. Son test sonuçları, deney grubunun kontrol grubuna kıyasla birçok beceride istatistiksel olarak üstün performans sergilediğini ortaya koymuştur. Öğrencilerin piyano dersine yönelik tutumları genel olarak olumlu bulunmuştur. Dersin önemi ve gerekliliği vurgulanmış, olumsuz yargılar büyük ölçüde reddedilmiştir. Bununla birlikte bazı öğrencilerin ödevler, repertuvar ve dersin beklentileri konusunda temkinli yaklaştıkları, bireysel farklılıkların ders algısını etkilediği gözlenmiştir. Piyano dersinin akademik kazanımların yanı sıra duygusal ve psikolojik tatmin sağladığı da bulgular arasında yer almıştır. Sonuç olarak mikro öğretim tekniği uygulaması öğrencilerin teknik ve müzikal yeterliklerini artırmada ve derse yönelik olumlu tutum geliştirmede etkili olmuştur. Çalışma, piyano eğitiminde öğrenci merkezli, bireysel farklılıkları gözeten ve motive edici yaklaşımların önemini ortaya koymakta, ders içeriği ve değerlendirme süreçlerinin öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine uygun olarak düzenlenmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine students' attitudes toward piano lessons and the development of their musical skills within the framework of micro-teaching techniques. Pre-tests were administered to both the experimental and control groups, and it was determined that the groups had similar baseline levels. Following the implementation of the micro-teaching program in the experimental group, significant improvements were observed in students' basic posture, hand and arm positions, as well as technical and musical skills. Post-test results indicated that the experimental group performed statistically superior to the control group in multiple skill areas. Students' attitudes toward piano lessons were generally positive. The importance and necessity of the lessons were emphasized, while negative perceptions were largely rejected. However, some students exhibited cautious attitudes toward assignments, repertoire, and lesson expectations, indicating that individual differences influenced their perception of the course. Additionally, piano lessons were found to provide not only academic gains but also emotional and psychological satisfaction. In conclusion, the application of micro-teaching techniques was effective in enhancing students' technical and musical competencies and in fostering positive attitudes toward the lessons. The study highlights the importance of student-centered, individualized, and motivating approaches in piano education and suggests that lesson content and assessment processes should be designed to accommodate students' interests and abilities.