Yerel aktörlerin, yeni kamu yönetimi reform tasarısına bakışları üzerine bir alan araştırması
- Tez No: 159622
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
ÖZET Bu tezde, 'Değişimin Yönetimi İçin Yönetimde Değişim', 'Kamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı' ve 'Mahalli İdareler Kanun Tasarıları' şeklinde 3 ana kısımdan oluşan 'Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma' tasarına, bu tasarının özellikle mahalli idarelerde meydana getirdiği yeniliklere, Ankara Büyükşehir Belediye sınırları içindeki yerel aktörlerin yaklaşımları belirlenmeye çalışılmıştır. Bunun için alan araştırmasının dışında kalan kısımda iki temel başlık, bir anlamda tasarının alt yapısını oluşturmaktadır. Tasarının gerekçesinin sayılması bakımından, öncelikle, Türkiye'de yerel yönetimlerin tarihsel evrimi ve yaşadığı sorunlar ile çözüm önerileri, ardından, kaçınılmaz olarak değişen dünya düzenine uyulması açısından, küreselleşme konusu ve son olarak da tasarının ortaya çıktığı mekan ve zamanın durumunu analiz etmek bakımından 80 sonrası Türkiye'deki yerel yönetimlerin durumu ve yaşadığı sorunlar ile çözüm önerileri ele alınmıştır. Mevcut zaman ve mekan analizinden sonra tasarıya geçilmiş, tasarı yapısal olarak anlatılmış ve eleştirilen noktalarına değinilmiştir. Tasarının tarihsel ve küresel gerekçelerinden, yerel yönetimlerin Türkiye'deki gelişiminden ve mevcut zaman ve mekan analizinden bahsedildikten sonra yerel aktörlerin tasarıya bakışını ortaya koymak üzere alan araştırması sunulmuştur. Alan araştırmasından çıkan belli başlı sonuçlar şöyle sıralanabilir: - Yerel aktörlerin çift kimliklere sahip olması bazı durumlarda çelişkili cevaplar vermelerine sebep olmaktadır. Çok genel bir düzenleme ile ilgili ya da açık bir şekilde tasarının düzenlemesinin ne olduğunun belirtildiği sorularda deneklerin neredeyse tamamı siyasal kimlikleriyle cevap vermişlerdir. Diğer taraftan, ayrıntı düzenlemeler veya bu düzenlemelerle ilgili tasarının ifadesinin belirtilmediği sorularda ise aktörler kurumsal kimlikleriyle cevap vermişlerdir. - Ayrıca kurumlar, özellikle yerel yönetimler, kendileri ile ilgili düzenlemeler sorulduğunda ağırlıkla kurumsal kimlikleri paralelinde cevap vermişlerdir. - Yerel demokrasi konusuna, hala yerel aktörlerin çok önem vermedikleri tespit edilmiştir. Yerel yönetimlerin demokrasiye katkı sağladığını düşünen deneklerimiz 288konu ülkemize geldiğinde daha farklı düşünmektedirler. Ayrıca yerel yönetimlerin genel yetkili olmasına da çoğunlukla karşı çıkılmıştır. - Diğer taraftan katılım konusunu ise, yerel yönetimler dışındaki aktörler daha fazla önemsemektedir. Tasarının, halk katılımının sağlanması insiyatifini yerel yönetimlere bıraktığı düşünülürse, bu durumun gerçekleşmesinin payının çok zayıf olduğu ortaya çıkmaktadır. - Kendisine bir çok yetki veren tasarının, bu yöndeki düzenlemelerine sıcak bakan, İl Özel İdaresi, konu merkezi idare ile ilgili konulara gelince diğer yerel aktörlere göre çok daha merkeziyetçi cevaplar vermiştir. Bu anlamda yerel özerklik ilkesine önem vermede, il özel idaresi çok zayıf görünmektedir. Bu durumda il özel idarelerine görev devri, yerelleşmeyi pek sağlayacak bir düzenleme gibi görünmemektedir. - Son bir önemli tespit de şu olabilir; artık ülkemizde yerel yönetimlere bakış açısı, eski ideolojilere göre değil, küreselleşmeye bakış açısıyla birebir uyuşmaktadır. Bu durumda ülkemiz, hem yeni dünya düzenine uygun bir dönüşüm sağlamak zorunda, hem de kendi sorunlarını çözmek zorunda kalmıştır. Fakat, ülkemizin geleneksel olarak yaşadığı sorunları ile küreselleşmenin hissettirdiği ve zorladığı değişimlerin ne derece paralel olduğunun tartışılması önemli bir noktadır. Bu anlamda tezimizin ana konusu olan kamu yönetiminde yeniden yapılanma adlı son reform tasarısı, bu konulara yönelik olarak çıkartıldığı iddia edilen bir tasarıdır. Ancak böyle olmasına rağmen bir çok eksikliği söz konusudur. Birincisi ülkemizin eskiden beri şikayet edilen bir çok yanlış düzenlemesi değiştirilmemiştir. Bununla beraber hiç olmayan sorunları da çıkarmıştır. Diğer taraftan bu tür klasik hale gelmiş sorunlarda bir değişiklik yapmazken, çok köklü değişiklikler yaratmaktadır. Ayrıca küreselleşmeye devlet yapımızın uyarlanmasını amaç edinen tasarı, bunun tersi düzenlemeler getirmiştir. Tasarı şeffaf, açık, katılımcı, yönetişimci bir yerel yönetim sistemini sürekli vurgularken, sadece yerel yönetimleri merkeze karşı güçlendirmekle bunun gerçekleşebileceği şeklinde bir anlayışa sahip gibidir. Kamu yönetiminde yeniden yapılanma adlı reform tasarısı, aslında ülkemizde geniş anlamda küreselleşen yapının yönetimde yaptığı değişikliklerin ülkemizde 289uygulanmasını sağlamak için çıkarılmış bir tasarıdır. Diğer taraftan uzun yıllardır yönetim geleneğimize hakim olan bir çok anlayışın da değişimini getirmektedir. Üzerinde çokça tartışılan bu tasarının aslında hem olumlu hem de olumsuz yanları söz konusudur. Ayrıca tasarının, gerçekte üzerinde durulduğu kadar köklü değişiklikler getirdiği söylenemez, çünkü getirdiği düzenlemelerin bir çoğu zaten Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı'nda vardır. Bu tezin asıl amacı, söz konusu tasarının küresel dünya standartlarına ne derece uyduğunu ve yerel yönetimlerimizin yaşadığı sorunlara ne derece yanıt oluşturabildiğini tespit etmektir. 'Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma' adlı tasarı, bazı düzenlemeleri hariç, küreselleşmeyi uygun bir içeriğe sahipken, yerel yönetimlerimizin ve merkezi yönetimimizin yaşadığı geleneksel sorunlara en iyi çözüm gibi görünmemektedir. 290
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, it is tried to define how the local actors in the borders of Ankara Metropolitan Municipality perceive the draft, called“The Restructured in The Public Administration (Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma)”, which is consisted of“The Changing in the Administration for Administrating Changing (Değişimin Yönetimi için Yönetimde Değişim)”,“The Basic Stage Legislation of Public Administration (Kamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı)”and“The Stage Legislations of The Local Governments (Mahalli İdareler Kanun Tasarıları)”. The field survey has been applied to the local actors who are Metropolitan Municipality, County Municipalities, İl özel İdaresi, Ankara Chamber of Commerce (ATO), The Labor Unions (Genel-İş and Hizmet-iş), the city organization of political parties (AKP, CHP and MHP) in order to get their opinion. Firstly, for counting the reasons of the draft, the historical evaluation of local government, and its problems with proposal for a solution in Turkey have been reviewed. Secondly, because the draft has been prepared to inevitably adjust the changing starting since 1970s, at least its argument is so, the globalization has been discussed. Thirdly, to analyze spatial and the time in which the draft has taken place, after 1980s, the situation and problems with the solution of the local government in Turkey have been taken in hand. After the analysis of the extant of the spatial and the time, the draft is mentioned as a structural and the point of crisis is emphasized. Finally, after its historical and global reasons and the evaluation of local government were mentioned, the field survey has been stated for determining of the aspects of the local actors about the draft. It can be listed the results come out from the field survey; - The fact that the local actors have the double identity, institutional and political, results in paradoxical answers. In the questions with general statements or with directly the drafts' aspects, almost all actors give answer with their political identity whereas in the opposed questions with detailing about the draft or without directly the drafts' aspects, they answer running parallel with their institutional identity. - Also, the institutions, especially the local governments, when about their issues are asked, answer with institutional identity. 291- The local actors who are subject in my field survey usually ignore the local democracy. They, arguing that the local government makes a contribution the democracy, think differently when the issue comes to Turkey. In addition that, the most local actors object it that the local governments have become general authorized instead of the central government. - The others subject is the participation for local democracy. The local actors, out of the local government, take more notice of public participation than the local governments. If we remember that the draft gives authority of participation to the local governments, as things stand, to obtain the participation is not able and realist because of the opinion of the local governments in Turkey. - İl Özel İdaresi who approves the draft as a general and to which the draft gives a lot of authority is seem more centralist than others local actors. As our field survey indicates, İl Özel İdaresi doesn't attach enough importance to the local autonomy. As a result of this, it is appeared that the transfer of the task in the public service can't contribute to localization. - In Turkey, the issue of local governments is no longer related with old ideologies but is related with the aspects of globalization that in people or local actors who approve the draft generally defend to have to adapt the globalization, on the other hand the local actors who generally counter the draft apologize the globalization. After the 1970s, Turkey has to adapt the arrangement of the new world and has to solve their special problems. However, it is important at what level Turkeys' problems can parallel to globalization. The draft is arranged to be able to solve these problems but it seems poor as their aims. Firstly, while the traditionally problems about which the public and scientist complain of Turkey about public and local administrations can't be solved in the draft, the draft also emerges new problems. On the other hand, the draft, which aims that the public administration of Turkey can adapt the globalization, arranges some opposite things. It always emphasizes the transparent, openness, participatory governance, whereas it has point of view that this result can implement just by strengthening the local government. 292Indeed, this draft is brought out so that our public administration can be transformed to the global administration. On the other hand, the comprehensions that is dominant in our traditional administration has become changing by this draft. It can be said that over debating, this draft has both negative and positive effects. Furthermore, some different arrangements including in the draft previously are in the 8. five-year development plan. It is important that our aim is not that this draft is need or not but our aim is to define at what level the draft can appropriate to the global world and global state, and it can be solution to our traditional problems in the public and local administration. As a result, we can claim that this draft, called“Restructured in The Public Administration”, except several arrangement, is concordant for globalization but isn't best fit for solution of our traditional problems in public and local administrations. 293