Okul müdürlerinin eğitim felsefesi anlayışlarının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
School principals' understandings of the philosophy of education evaluation according to teachers' opinions
  1. Tez No: 1006257
  2. Yazar: ERDAL GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul müdürlerinin eğitim felsefesi anlayışlarının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesidir. Çalışma, okul müdürlerinin benimsedikleri eğitim felsefelerinin okul yönetimi, eğitim-öğretim süreçleri, öğretmen motivasyonu ve okul iklimine nasıl yansıdığını öğretmen algıları üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Bu yönüyle araştırmanın, eğitim felsefesi ile okul yönetimi uygulamaları arasındaki ilişkiyi uygulamaya dayalı ve bütüncül bir bakış açısıyla ele alması bakımından, özgün bir nitelik taşıdığı düşünülmektedir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ile yürütülmüştür. Çalışma grubunu farklı branş ve kademelerde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen veriler; genel algılar, müdürün felsefi yaklaşımı, uygulamalara yansımalar, güçlü yönler ve geliştirilmesi gereken yönler temaları altında değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin okul müdürlerinin eğitim felsefesi anlayışlarını ağırlıklı olarak öğrenci merkezli, ilerlemeci ve deneyime dayalı bir yaklaşım çerçevesinde algıladıklarını göstermektedir. Müdürlerin iletişim ve empati temelli liderlik anlayışlarının öğretmen motivasyonunu desteklediği ve okulda güvene dayalı bir iklim oluşturduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte bazı öğretmenler, akademik başarı ve disiplin odaklı uygulamaların ön plana çıktığı durumlarda esasici ve daimici eğitim felsefesi unsurlarının da etkili olduğunu ifade etmiştir. Bu durum, okul müdürlerinin eğitim felsefesi anlayışlarının bağlama göre değişebilen çok yönlü bir yapı sergilediğini ortaya koymaktadır. Araştırmanın özgün katkısı, okul müdürlerinin eğitim felsefesi anlayışlarını öğretmen görüşlerine dayalı olarak; okul iklimi, sınıf içi uygulamalar ve yönetim süreçleriyle ilişkilendirerek incelemesidir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, okul yöneticilerinin eğitim felsefesi farkındalıklarının artırılmasına ve katılımcı yönetim anlayışlarının güçlendirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate school principals' educational philosophy understandings based on teachers' perceptions. The study examines how principals' educational philosophies are reflected in school management practices, teaching–learning processes, teacher motivation, and school climate. In this respect, the study has an original value as it addresses the relationship between educational philosophy and school management from a practice-oriented and holistic perspective. The research was conducted using a qualitative case study design. The study group consisted of teachers from different subject areas and professional experience levels. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using content analysis. The data were examined under the themes of general perceptions, principals' philosophical approaches, reflections on practices, strengths, and areas for improvement. The findings indicate that teachers predominantly perceive school principals' educational philosophy as student-centered, progressive, and experience-based. It was found that principals' communication- and empathy-oriented leadership approaches support teacher motivation and contribute to a trust-based school climate. However, some teachers stated that essentialist and perennialist elements become more prominent in contexts emphasizing academic achievement and discipline. This suggests that principals' educational philosophy understandings reflect a context-dependent and multidimensional structure. The original contribution of this study lies in its examination of school principals' educational philosophy understandings through teachers' perspectives by associating philosophical orientations with school climate, classroom practices, and management processes. Based on the findings, recommendations are offered to enhance principals' awareness of educational philosophies and to strengthen participatory leadership practices.